İlk Kadın Mimarlarımızdan Perran Doğancı'yı Kaybettik

mimarizm.com / 12 Aralık 2013


Türkiye'nin ilk kadın mimarlarından Perran Doğancı'yı kaybettik. Doğancı, aynı zamanda kendi mimarlık bürosunu kurarak bağımsız çalışmayı tercih eden ilk kadın mimardı.


Doğancı'nın cenazesi, 13 Aralık 2013 Cuma günü Karacaahmet Şakirin Camisi'nde kılınacak öğlen namazından sonra Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilecek.

Ailesine, dostlarına ve mimarlık camiasına başsağlığı dileriz.

 

yapi.com.tr geçtiğimiz yıl Doğancı ile, İstanbul Serbest Mimarlık Derneği'nin 10. yıl kutlamasında bir söyleşi gerçekleştirmişti.


Perran Doğancı kimdir?

1928 yılında dünyaya gelen Perran Doğancı, İTÜ'nün yeni açılan Mimarlık Fakültesi'ne girerek 1951'de bölümünü dereceyle bitirdi. Bir süre Fatin Uran'ın bürosunda çalıştıktan sonra kendi bürosunu açan Doğancı, değişik konularda proje ve kontrol mimarlığı yaptı, arkadaşlarıyla yarışmalara girdi. Perran Doğancı, 2000 yılında bürosunu kapatana dek faal olarak mesleğini sürdürdü.

Yapı-Endüstri Merkezi haber portalı yapi.com.tr'nin Doğancı ile 2006 yılında gerçekleştirdiği "Şimdi Mimarlık Yapsaydım Çok Rahat Ederdim" başlıklı söyleşiyi okumak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :