Şehirde Sesli Bir Yerleştirme

mimarizm.com / 01 Eylül 2021
Ses sanatçısı ve tasarımcı Yuri Suzuki, Londra'da insanların iletişim kurabileceği renkli konuşma tüplerinden oluşan etkileşimli bir yerleştirme olan Sonic Bloom'u tasarladı. Alter-Projects'in küratörlüğünü üstlendiği projede sesler dijital bir arşive dönüştürülerek geniş bir dinleyici kitlesine de ulaştırılacak.

Fotoğraflar: Alter-Projects ve Yuri Suzuki

Yuri Suzuki'nin tasarladığı, Londra'da yer alan Sonic Bloom, çiçeğe benzeyen bir oluşumda düzenlenmiş kırmızı, sarı ve mavi kornalardan ve borulardan oluşan bir ağ tanımlıyor. İnsanlar kornaların birbirine bağlı tüpleri aracılığıyla iletişim kurabiliyor; farklı uçlarında bulunanlarla etkileşime geçebiliyor. Kornaların bir kısmı da şehrin genel seslerini yakalamak için yukarı bakıyor.

Boruların boyandığı ana renkler, yerleştirmenin bulunduğu yerdeki tarihi doku ile uyumu gözetilerek belirleniyor ve aralarındaki net ayrımlarla insanlar sesi kolayca takip edebiliyor.

Yerleştirmenin düzeni, her yaştan insanın heykelle etkileşime geçmesini sağlamak için farklı seviyelerde koltuklar ve kornalar içeriyor. Suzuki bunu çalışmanın önemli bir yönü olarak nitelendirirken "Kişisel olarak, kamusal alanlarda duran bir heykelin topluluğa yeterince işlev vermediğini düşünüyorum; insanlar onu aktif olarak kullanırsa, kamusal sanatın bir anlamı vardır." diye de ekliyor.

Projenin küratörlüğünü üstlenen Alter-Projects'in kurucusu Anne-Laure Pingreoun ise, "Sanat ve tasarımın şehirleri, mekanları ve zihinleri benzer şekilde değiştirebileceğine inanıyoruz. Günümüzde, özellikle Covid'den sonra, kültürel alanları ve ticareti canlandırmak için güçlü bir araç olduğu için şehirlerin sanatla doldurulması her zamankinden daha önemli." diyor.

Güvenli bir ortam sağlanabilmesi için anti-bakteriyel boya kullanımının yanı sıra koltuklar arasındaki mesafeye de dikkat edilen yerleştirmenin bu bağlamda normale dönüş sürecinde de kamusal alanda iletişim konusunu gündeme taşıyarak merkezi bir rol üstlenmesi planlanıyor.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :