Yeni Yayın: Konut Palimpsesti

mimarizm.com / 25 Nisan 2023
“Konut Palimpsesti: Roma, Geç Antik, Bizans ve Erken İslam Dönemi Yaşam Kalıplarını Yeniden Değerlendirmek” ANAMED ve Koç Üniversitesi Yayınları işbirliğiyle yayımlandı.

Çok önemli ancak az çalışılmış bir alana disiplinlerarası açıdan yeni bir bakış

Eski çağlardaki evlerin maddi kalıntıları ile günlük yaşama ilişkin metinsel kanıtlar, bu konutların mimari ve dekoratif özelliklerini ve özel mekânların kullanılma biçimlerini anlayabilmemiz için olmazsa olmaz niteliktedir. Antik evler, içlerinde hem özel hem de kamusal faaliyetlerin gerçekleştirilebildiği yapılar olarak, eski toplumların sosyal, iktisadi, siyasi ve dini yönlerine ayna tutar. Ne var ki, eski çağlar hakkındaki bilgimiz açısından taşıdıkları paha biçilmez öneme rağmen, konut yapıları genelde hâlâ yeterince ilgi görmeyen bir araştırma alanı olarak kalmıştır.

Koç Üniversitesi’nden Inge Uytterhoeven ve Alessandra Ricci’nin derlediği ve 2013 yılında düzenlenen 8. Uluslararası ANAMED Yıllık Sempozyumu’nun Türkçe bildiri kitabı“Konut Palimpsesti: Roma, Geç Antik, Bizans ve Erken İslam Dönemi Yaşam Kalıplarını Yeniden Değerlendirmek” ANAMED ve Koç Üniversitesi Yayınları işbirliğiyle yayımlandı. Yayındaki makaleler, Roma, Geç Antik Çağ, Bizans ve Erken İslam dönemlerinde Akdeniz ve çevresindeki özel konutlardaki gelişmelere, sürekliliklere ve değişikliklere odaklanıyor. Değişik bölgelere ve dönemlere ait evler arasındaki etkileşime ışık tutan kitap, özel konutların mimari özellikleri, yerleşim planları ve iç mekânları ile onları yaptıran ve kullanan insanları mercek altına alıyor.

İngilizce edisyonu geçtiğimiz aylarda yayımlanan kitabın (The Palimpsest of the House) Türkçesini Koç Üniversitesi Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları mağazalarından satın alabilirsiniz.

Yazarlar: Rahmi Asal, P. M. Michele Daviau, Lale Özgenel, Pauline Piraud-Fournet, Hannah Platts, Elisabeth Rathmayr, Alessandra Ricci, Veronika Scheibelreiter-Gail, Inge Uytterhoeven

Çeviren: Ayşe Ezgi Dikici


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :