Anadolu'daki Türk Anıtları I - II

mimarizm.com / 24 Ocak 2023
Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin editörlüğünde ilk kez Türkçe’ye çevrilen, Albert-Louis Gabriel'in Anadolu'daki Türk Anıtları I - II kitapları, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Yayınları'ndan yayımlandı.

Albert-Louis Gabriel’in ilk kez 1931’de Fransızca basılan bu eseri, aslında 1927’de Maarif Vekâleti’nin desteklediği ama yazarın planladığı çerçeve içinde, çeşitli nedenlerle yarım kalan bir projenin ürünü olarak bilinmektedir. Eğer proje devam etmiş olsaydı, Gabriel’in yeni bir cilt olarak hazırlığını yaptığı çalışma, kendi deyimiyle, “Orta Anadolu vilayetlerine hasredilecek ve Konya’daki anıtları” içerecekti. Daha sonra da bu büyük çalışma, Adana, Tarsus, Antalya, İzmir ile Bursa’yı ve belki diğer illeri de kapsayacaktı.

Anadolu'daki Türk Anıtları Birinci Cilt: Kayseri - Niğde (1934)

Orijinal Adı: Monuments Turcs d’Anatolie (I, Kayseri-Niğde, Paris 1931; II, Amasya-Tokat et Sivas, Paris 1934)
Tercüman: Işıtan Tual Şekercigil

Yıllarını ülkemizde geçirmiş, tam anlamıyla Türk dostu olan, kültürümüzün hayranı yazar Anadolu’daki Türk Anıtları adlı kitabının birinci cildinde Kayseri ve Niğde’deki dağılmış bulunan anıtları inceliyor. Gabriel, bunu yaparken her anıtı değil yalnızca arkeolojik değeri olanları ele alırken tarihlendirme ile birlikte kitabelerini de araştırıyor.

Bu ilk ciltte, Kayseri ve Niğde’nin tarihçeleri, topoğrafyası ve askerî mimarisi anlatıldıktan sonra her iki şehrin camileri, medreseleri, türbeleri, sivil mimarisi ve anıtları tek tek inceleniyor.

Anadolu'daki Türk Anıtları İkinci Cilt: Amasya - Tokat - Sivas (1934)

Orijinal Adı: Monuments Turcs d’Anatolie (I, Kayseri-Niğde, Paris 1931; II, Amasya-Tokat et Sivas, Paris 1934)
Tercüman: Nuri Fudayl Kıcıroğlu

Anadolu’daki Türk Anıtları adlı kitabının ikinci cildinde Amasya, Tokat ve Sıvas’taki anıtları inceliyor. Gabriel, bunu yaparken ilk ciltte olduğu gibi her anıtı değil yalnızca arkeolojik değeri olanları ele alırken tarihlendirme ile birlikte kitabelerini de araştırıyor.

Albert Gabriel bu ikinci ciltte, Amasya, Tokat ve Sivas şehirlerinin tarihçelerini, topoğrafyasını ve askerî mimarisini örneklerle anlattıktan sonra her üç şehrin camilerini, medreselerini, türbelerini, sivil mimarisini ve anıtlarını tek tek ele alıp, o döneme göre ilk sayılabilecek bilgiler veriyor.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Albert-Louis Gabriel’in bu değerli kitabını dilimize kazandırırken, ülkemizin gerçek bir dostunu da saygıyla anıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :