"The Construction of a New City Ankara 1923–1933” Kitabı VEKAM Yayınları’nda

mimarizm.com / 22 Haziran 2022
Ali Cengizkan ve N. Müge Cengizkan’ın editörlüğünü üstlendiği “The Construction of a New City Ankara 1923–1933” kitabı VEKAM Yayınları’nda.

Türkçe baskısı, Vehbi Koç Vakfı’nın kuruluşunun 50. yılı kapsamında açılan sergi ile eşzamanlı olarak yayımlanan "The Construction of a New City Ankara 1923–1933” (Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923 - 1933) isimli kitap, dönemin Ankarası'nda eski ve yeni şehir bölgelerindeki yerleşimin modernleşmesi, kent ve park kültürünün oluşması, kamusal hizmetlerin modernleşmesi, anma kültürünün yaratılması, ulus kültürünün kimliğe kavuşturulması ve kentin sosyal yaşamının modernleşmesi temalarıyla açılımlar getirmektedir.

Modern Ankara’nın ilk genişlemesi sayılan Yenişehir’in 1933 tarihindeki konut ve kamu yapılarından oluşan durumunu modelleyerek yeni bir bilgi alanı ortaya çıkaran çalışma, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, savaş yorgunu bir ülkede “yeni” bir “şehrin” nasıl kurulduğunu, Cumhuriyetin 10. yılına kadar ortaya konan irade ve olgularla birlikte ele almaktadır.

Kitap, yurtdışında The University of Chicago Press üzerinden satışa sunulmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :