Yedi Mavi Örnek Daireleri

mimarizm.com / 22 Haziran 2018
Gönye Proje Tasarım’ın Yedi Mavi projesi için tasarladığı örnek daireler, 11. International Design Awards’ta ‘İç Mimari Tasarım’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

fotoğraflar: Murat Tekin

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım, Yedi Mavi projesi için tasarladıkları örnek daire ile International Design Awards’un ‘İç Mimari Tasarım’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

“İyi tasarlanmış mekanlarda yaşayan daha mutlu insanlar” anlayışı ile tasarladıkları projenin, işlevselliği, estetiği ve teknik altyapısı ile farklı yaşantılara göre şekillendiğini belirten mimarlar, proje için ürettikleri özel detaylar ile işlevsel ve estetik olarak çözümlenmiş mekanlar kurguladıklarını belirtiyor. Gönye ekibi, proje dahilinde 3+1 ve 4+1 olmak üzere 2 farklı tip örnek daire tasarlamış.

Yenilikçi detaylarla çeşitlenen mekanlar

4+1 dairede, fonksiyonel ve estetik çözümleri bir araya getirerek hedef kitlenin ortak beğenisini ve konforunu sağlayacak şekilde şık ve modern bir tarza yöneldiklerini belirten Gönye Proje Tasarım kurucuları, dairenin öncelikle ana çekirdeğini oluşturan vestiyer odası, işlik, giriş holü, gece holü ve banyo mekânlarının kullanım senaryosunu düşünerek kurgulamış.

Ana çekirdeği oluşturan mahallerin planlarının tamamlanmasından sonra yatak odaları, mutfak ve salon mahallerinin yerleşimleri iç mimari, mekanik ve fonksiyonellik başlıkları altında işveren ile koordinasyonlu olarak çalışılmış. Aynı zamanda geniş bir antre alanı bulunan büyük ve ferah örnek dairede, antreye açılan mahallerin kapıları, sürgülü kapı olarak duvar kaplaması etkisinde bütünsel şekilde tasarlanmış.  

Mutfak giriş kapısında reflekte cam detaylı duvar içine sürülebilen sürgülü kapı tercih eden Gönye Proje Tasarım, istendiğinde mutfak alanının koridor ile bütün şekilde kapısız olarak kullanılabilmesini sağlamış. Mimarlar aynı zamanda ebeveyn banyo ve giyinme oda geçişlerini de sürgülü kapılar ile çözümleyip mekânları birbirine bağlayarak kullanım kolaylığı sağlamış.

Mutfaklarda da yenilikçi malzeme olarak dairenin geneline hâkim olan bronz-pirinç detaylı ve bronz laminat yüzeyli özel kapaklar kullanan mimarlar, koridordan görünen açıda kalan noktada ankastre kahve makinesi ve ankastre fırının yer aldığı boy dolapları konumlandırmış. Bu boy dolap yine ince bronz çıtalar ve reflekte camlardan oluşan bir vitrin etkisi yaratarak mutfağa şık detaylar kazandırmış. Büyük metrekareli olan bu dairede mutfakta buzdolabı için 2 adet ankastre buzdolabı için mobilya planlaması yapan iç mimar Gönül Ardal, istendiğinde dolaplardan birinin kiler dolabı olarak kullanılabildiğini belirtiyor.

Banyolarda kullanılan metal aksesuarlar da dairenin konseptine uygun olarak bronz ve pirinç renklerde seçilmiş. Banyolarda zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan bej ve vizon tonların dairenin genel sıcak-şık ambiyansını desteklediğini belirten Gönül Ardal, banyo ve mutfak tezgahlarında kullanılan ürünlerle yenilikçi ve sürdürülebilir malzeme seçimleri yaptıklarını vurguluyor ve ekliyor: "Tavanlardaki havuz içinde kullanılan dokulu boyalar ve asma tavan bitişlerindeki radiuslu lake çıtalar, zeminde kullanılan dairesel hatlarla birbirini tamamlıyor. Büyük metrekareli bu dairede bölgesel olarak kullanılan dairesel ve yay formundaki tavan ve zemin tasarımları dairenin büyük ve soğuk etkisini yumuşatmamızı sağladı."

Yaşayan bir kurguyla tasarlanan örnek daire

Tasarıma dair izledikleri yolu "Yatak odaları ve salon tasarımlarımızı yaparken her mekan için ayrı bir çıkış noktası belirlendi. O mekana özgü, fonksiyona uygun tasarımlara yönelip proje sonunda seçeceğimiz aksesuarda da aynı çizgiyi takip ettik. Böylece örnek dairelerde işlevsel ve estetik değerlerin ön planda olduğu yaşayan mekânlara ulaştık" şeklinde özetleyen mimar Yelin Evcen, yaşayan bir kurguyla örnek daireyi farklı kıldıklarını vurguluyor.

Her çocuk odasının tasarımı için hayali olarak bir çocuğun cinsiyeti, yaşı, hobileri ve ilgi alanlarını belirleyen Gönye Proje Tasarım, tasarım süreçlerinde de bu doğrultuda hayal ettikleri kişilerin beğenilerini düşünerek çalışmış.

Salon ve odalarda kullanılan tablolar mekânların konseptlerine uygun olacak şekilde ressam Esra Yılmaz tarafından, duvarlarda kullanılan metal heykeller ise Mat Art Studio tarafından projeye özel olarak çalışılmış.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :