The Plan Awards 2021'de 4 Finalist Proje

mimarizm.com / 10 Eylül 2021
Mimar Selim Senin'in 4 projesi; "Business and Life Center", "Dalseong Citizen’s Gymnasium", "Kimironko Houses" ve "Woman Academy", The Plan Awards 2021'de finalist olarak seçildi.

Mimar Selim Senin'in, The Plan Awards 2021'de finalist olarak seçilen projeleri:

Business and Life Center

Proje Raporu

Yapı, kapalı bir kutu şeklinde tasarlanmamıştır, bulunduğu kentsel doku içerisine istenen 15 m² lik dükkân birimlerini parçalayarak ve farklı yönlerde dağıtarak şehirdeki kullanıcıların tasarlanan projeye katılımın kullanımını en üst düzeye çıkaracak bir mimari tasarım ile tasarlanmıştır. 15 adet dükkân ikişerli olarak birbirinden ayrılarak -3 metre derinliğinde bir avlu oluşturularak, şehirde yeni bir referans noktası , buluşma noktası olacak şekilde tasarlandı. Yarı açık bir alanı tanımlayan bu avlu, çevredeki kullanıcıların gelip gidebileceği yeni bir kentsel yeniden rota oluşturacak.

Kapalı bir dükkan bloğu tasarlamak yerine , bu ticari birimleri parçalı geometriyle her dükkanı şehir için daha etkileşimli, her ticari birimin kendi başına varlığı hissedilen bir tasarım elde edildi.

Ofis katı, alt dükkânları ve avluları kaplayan ve mekan algısını artıran, altta yarı açık bir alan yaratıyor. Ofis katlarını taşıyan farklı açıklıklara sahip yapıya estetik değer katan çelik kolonlar, bodrum kat perde duvarında yükseliyor.

Yeraltı otoparkı için araçlar Muammer Aksoy, gelen trafikle birlikte bu caddeden binaya ulaşabilecek. Ofis bloğunun altındaki alana 3 yönden erişilebilir. Kent yaşanırken, 15 dükkan, düzenli bir gridal geometriden ziyade farklı yönlerde oluşan sokakların düzensizliğindeki düzenli düzensizlik gibi geliştikçe bu kentsel yaşam tarzına atıfta bulunur.

Yangın mesafesi nedeniyle ofis bloğunun sonunda bulunması gereken yangın merdiveni, kablolarla avluya asılarak avluya doğru uzanmaktadır. Bu sayede, klasik bir yangın kaçış merdiveni yerine mekana değer katan sanatsal bir estetikte yapıya asılmış bir yangın merdiveni tasarlanmıştır.

Üstte avluyu kapatan ve yarı açık bir mekan tanımlayan ofis katı, alt kısımdaki hareketli dükkan birimleriyle tezat oluşturmakta ve birbirinin varlığını güçlendiren farklı iki dil olarak aynı yapı içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde, ofis katının yekpare tekdüzeliği, altındaki hareketli ticari birimlerin geometrisinin vurgusunu arttırır.

Dalseong Citizen’s Gymnasium

Proje Raporu

Proje tasarlanırken klasik bir spor salonu tasarlamak yerine yapının dinamizm ve hareket içeren fonksiyonuyla parelellik içeren bir tasarım yapılması hedeflenmiştir.Yapı programında istenen 10 adet badminton kortunun en iyi şekilde görülmesini sağlayacak seyirci pozisyonlarıyla alakalı yapılan denemelerden sonra, seyirci yerleri badminton kortlarıyla geometrik olarak kombinasyon sağlayacak şekilde çözüldü.

Badminton kortlarının etrafında 3 m’lik bir dolaşım alanı bırakılarak atletlerin ve seyircilerin kortlar etrafında serbestçe dolaşımına izin verildi.Bu dolaşım çemberi eşkenar üçgen şeklinde planda tamamlanarak seyirci koltukları için alanlar oluşturuldu.Bu mekan düzenlmesi sayesinde kortların farklı açılardan görülebileceği 360 derecelik bir panaroma seyirci alanı tasarlanmış oldu. Üçgen seyirci alanları dikey olarak yükseltilerek birbirlerine üçgen çelik strüktürlerle bağlandı ve böylece birbirini taşıyan bir strüktür tasarlandı.Yapının fonksiyonunda barındırdığı dinamizm, doğrudan yapının taşıyıcısıyla sağlanmış oldu.Üçgen çatı strüktürünün birleştiği yerde dairesel bir boşaltmayla yapı tavanı doğal ışığa açılarak polikarbonla yapı içerisine maksimum gün ışığı alınması sağlandı.

Kimironko Houses Proje

Proje Raporu

Ruanda'nın başkenti Kigali'de yer almaktadır. Ruanda'nın topografyası binlerce tepeden oluşmaktadır ve proje sahası bir tepenin eğimli yüzeyinde yer almaktadır. Parsel üst kotta düz bir alandan sonra dikey eğimle devam etmektedir. Arsanın en alt kotunda imar imar planına göre projelendirmeye açık olmayan yeşil orman alanı bulunmaktadır. Bu nedenle yukarıdaki düz alana her biri 9 villadan oluşan 2 sıra ev bloğu tasarlandı. Eğimin başladığı yerde blok şeklinde sıra evler tasarlamak yerine yamaçta oturan tek villalar tasarlandı. Yamaçta yer alan müstakil villalar araç yol kotu eğimine göre seviyelendirilerek tasarlandı ve bu sayede dik eğime rağmen araç kullanımına uygun bir eğimle villalara ulaşım sağlandı. Villalara arka kottan girildiğinde villaların ön tarafına doğru eğim devam etmekte ve villalar bu eğimli alanda istinat duvarları ile kendi özel bahçelerine sahip olmaktadır.

Her villanın önünde oluşturulan istinat duvarı farklı yükseklikte olup, villaların istinat duvarları eğim değiştikçe değişmektedir. Yamaçta oturan villaların önünde inanılmaz manzaralı bir ön bahçe var, bu bahçe ahşap pergolalı bir küp olarak tanımlanıyor, villaların önünde yarı açık bahçe oluşturuyor.Arazideki villa sayısını en üst düzeye çıkarmak için yamaçta kotlara göre konumlanan villalar yan yana olacak şekilde tasarlanmıştır. Küp şeklindeki bu ahşap pergola tasarımı, tüm yamaçlarda villaların önünde yarım geçirgen bir mekan tanımlıyor, böylece alttan bakıldığında yan yana konumlanan villaların duvar etkisi oluşturmaması sağlanıyor.

Parselin düz kısmında yer alan blok şeklinde dokuzar villadan oluşan 2 sıra villalar ön ve arka bahçeye sahip olup, arka bahçe otopark alanıdır. Eve girmeden arka bahçeden ön bahçeye doğrudan yarı açık koridor ile geçmek mümkündür. Bu bloklardaki her villanın kat planları aynı olmakla birlikte 1.kat tasarımları birbirinden farklıdır. Birinci kat zemin kata baza gibi oturur ve her villada tasarım stili değişerek o villaya özgü bir cephe oluşturur. Her villa arasında 1. katta balkon bulunmaktadır. Zemin katta mutfak, oturma odası, hizmetli odası ve 1. katta 4 müstakil oda bulunmaktadır.

Sosyal alan, eğimli villalar ile sıra evlerin arasındaki alanda kotlara göre teraslar oluşturacak şekilde tasarlandı. Koşu parkuru, oturma alanları, oyun alanı tüm villaların kullanabileceği sosyal donatı alanlarıdır.

Woman Academy

Proje Raporu

İlçede yaşayan desteğe ihtiyacı olan kadın, çocuk ve ailelere eğitim ve sosyal hizmet vermek, kadın, aile ve çocukların sorunlarının çözümünde danışmanlık ve rehberlik hizmetleri vermek, ilgili kurumlarla iletişim kurmak, mesleki-kültürel ve sanatsal organizasyonlar yapmak, kadınlara yönelik kurslar ve kültürel aktivitelerle kadınlarımızın sosyal ve kültürel yaşamda aktif olmalarını sağlayarak kadınların sosyal hayata katılımını sağlamak ve kadınları şiddet ortamından uzaklaştırmak için faaliyetlerin yürütüleceği öncü bir merkez oluşturulması hedeflenmiştir.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede şiddete maruz kalan veya risk altındaki kadınlara ve çocuklarına sunulan hizmetlerden biri de kadın ve çocuk konaklama birimleri olacaktır.

Kadın Akademisi, kadınların sosyal hayatta hak ettikleri yeri bulmalarına destek olacak faaliyetler ve eşlerinden gelen şiddete karşı bir sığınak olarak kullanılacaktır. Kadınlara güvenli bir bölge sağlamak için yerden 1.5 yükseltilerek platform oluşturulmuş, özellikle eşinden şiddet gören kadınların güvenliğini sağlamak için bu platform yükseltilmiş ve güvenli bir açık alan tanımlanmıştır.

Bu platformun altında yönetim ve konferans salonu gibi genel hizmet birimleri yer alırken, platform üzerinde kadınlara yönelik atölye alanları ve kadınların eşlerinden gelen şiddet sonrasında kimseye muhtaç kalmadan kalacakları birimler tasarlandı. Platformun altındaki alanlar 150 cm yükseklikte 4 cepheden ışık almaktadır. Ayrıca platform içerisinde oluşturulan üçgen avlular hem dinlenmek için yeşil bir bahçe alanı tanımlıyor hem de yapının ortasındaki iç mekanlara hafif ve doğal hava girişi sağlıyor.

Platformdaki fonksiyonlar, herkesin 'ev' denilince akla gelen ilk şey olan evin silüeti ile tasarlanmıştır. Bu ev silüeti, binanın her işlevinde farklı şekilde tasarlanmıştır. Mimari kimliğini, 5-6 yaş çocukların istisnasız ev çizerken kullandığı bu ev şeklinden alan yapı, tüm kadınların sosyalleşebileceği ve eşlerinden gördüğü şiddeti durdurabileceği bir yapı, bir sosyal ev olarak tasarlandı. Eşlerinin tehditlerinden endişe etmeden açık alanda sohbet edebilir, diğer arkadaşlarıyla rahatça sosyalleşebilirler.

Bitişik parselde yer alan spor ve oyun alanı işlevleri de binada tanımlanan üçgen avlulardan birinin doğrudan açılmasıyla parka entegre edilmiştir.

Business and Life Center, Dalseong Citizen’s Gymnasium, Kimironko Houses , Woman Academy ve programdaki diğer projeler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :