"Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak" Yarışmasının Halk Oylaması Devam Ediyor

mimarizm.com / 23 Ağustos 2021
"Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak" yarışmasında üç eşdeğer ödül kazanan arasından uygulanacak projenin belirleneceği halk oylaması 31 Ağustos 2021'e kadar devam edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen "Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak" yarışmasının kazananları açıklanmış ve 3 proje eşdeğer ödüle değer görülmüştü. 18, 33 ve 53 Numaralı projeler arasında birinci, halk oylamasıyla belirlenecek.

31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek oylamada, İstanbul ilinde ikamet edenler T.C. kimlik numaralarıyla, bir kez oy kullanabiliyorlar.

18 Numaralı Proje:

Müellifler: Birge Yıldırım Okta (Doç. Dr., Y. Mimar), Gürkan Okta (Mimar), Burak Arifoğlu (Mimar)

Danışman: Çağhan Keskin (Mimarlık Tarihçisi)

Yardımcılar: Nasibe Nur Dündar (Mimarlık Öğrencisi), Akın Ertürk (Mimar), Mehmet Yalçın Demircan (Mimar), Salih Özalp (Mimar)

Projede Mimar Sinan’ı anmak için özel bir anıt/yapı inşa etmekten kaçınılmış, ancak bu alanın potansiyelinden yararlanılarak Sinan yapılarının, zaten onu yücelten birer anıt olduğu fikrinden hareketle, bu eserlere farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

33 Numaralı Proje:

Müellifler: Paşa Kaya (Mimar, Peyzaj Mimarı), Ezel Yağmur Çebi Okumuş (Mimar, Peyzaj Mimarı), Cemil Hamdi Okumuş (Peyzaj Mimarı)

Danışmanlar: Ömer İskender Tuluk (Mimar), Süleyman Aydoğmuş (Peyzaj Mimarı), Bekir Kurtoğlu (Heykeltıraş)

Projenin temel niyeti deyim yerindeyse Mimar Sinan’ı tıpkı yaşadığı çağda olduğu gibi “olağanlaştırmak”, “insani ayrıntılarıyla anmak”tır.

53 Numaralı Proje:

Müellifler: İbrahim Alp (Şehir Plancısı - Ekip Temsilcisi), Sena Miray Karakaş (Mimar), Jülide Alp (Şehir Plancısı)

Danışmanlar: Arzu Özsavaşçı (Mimar), Aliye Ceren Onur (Şehir Plancısı)

Projenin temel motivasyonu; bir yandan kayıp, tüketilmiş bir yer olarak Üsküdar meydanının fizik-mekan organizasyonunu sınırlı, sürdürülebilir müdahaleler ile onarmak ve restore etmek, öte yandan her zaman bulundukları yapılı çevre ile birlikte anılan, onları tanımlayan, dönüştüren Mimar Sinan’ın eserlerinin farkındalığını arttırarak, içinde bulundukları kamusal mekan üzerinden iade-i itibarını sağlamaktır.

Projeler hakkında ayrıntılı bilgi ve oylamaya katılmak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :