Tri-Fold, Volkswagen Arena'ya Yeni Bir Mekan Deneyimi Getiriyor

mimarizm.com / 08 Aralık 2015
Salon Architects kurucu ortağı Alper Derinboğaz’ın Volkswagen Arena’nın lobisi için tasarladığı interaktif ve parametrik tasarım örneği Tri-Fold, mekan deneyimini yönlendiriyor.

Alper Derinboğaz’ın Volkswagen Arena’nın lobisi için tasarladığı Tri-Fold, lobinin tavanından başlayarak iç duvar yüzeyine ve zeminine inen dinamik kurgusuyla bulunduğu noktayı tanımlı hale getirirken, aynı zamanda kullanıcıları interaktif ve akışkan bir etkiyle yönlendirerek mekan deneyimini kuvvetlendiriyor. Mimari tasarımı teknolojiyle birleştiren enstalasyon, dinamik formu ve üç adet ekranla entegre çalışan kurgusuyla hem bir oturma elemanı olarak görev yapıyor, hem de mekanla bütünleşen mimari bir öğe olma özelliğini taşıyor.

Tri-Fold, Volkswagen Arena’nın girişindeki mekansal yönlenme probleminden yola çıkılarak geliştirilmiş ve ziyaretçilerin kullanacakları multi-touch ekranların yer aldığı, etkinlik öncesi ve sonrası zaman geçirilebilen bir stand tasarımı olarak kurgulanmış. Strüktürün çevresinde yer alan ekranlar, enstalasyonun üç temel hareketine referans verecek şekilde konumlandırılarak kompozisyonun kendi içerisinde de bağ kurması güçlendirilmiş.Bir oturma grubu, duvar ve asma tavan olma özelliği taşıyan farklı kesitlerdeki kontrplaklardan oluşan enstalasyonun strüktürel uygulaması Kamil Kaplan tarafından gerçekleştirilmiş. 

Alper Derinboğaz'a göre ise enstalasyon; "mekanın yıldızı olmak yerine, hem kendi varlığını nitelikli bir şekilde vurgulayarak ortaya koyabilen, hem de mekanla diyaloglar kurarak o mekanın algısına atıfta bulunabilen bir karaktere sahip".


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :