İstanbul Bilgi Üniversitesi Kozyatağı Kampusu

mimarizm.com / 07 Haziran 2016
Ayırıcı duvarların çizgisel ve dinamik ifadesiyle kesintisiz, tek bir kat sürekliliğini oluşturmak tasarımın ana unsurlarından biri olmuş.

Bilgi Üniversitesi Kozyatağı Kampusu, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programı çerçevesinde yaşama geçirilen, eğitimin hem sınıflarda, hem de çağdaş donanımlarla birlikte “online” olarak verilmesi planlanan bir yerleşke olma özelliği taşıyor. Yerleşkenin yer aldığı bölge çoğunlukla büro yapılarından oluşuyor. Var olan yapı da bu tek tip, betonarme ızgara strüktürle biçimlendirilmiş, konvansiyonel plaza yapılarından biridir.

Bilgi Kozyatağı

Bilgi Kozyatağı 2

Bilgi Kozyatağı 4

Yapı kabuğu ve plan şemasıyla tipik bir büro olan yapı, strüktürünün geniş açıklıklar geçen niteliği sayesinde, iç mekânda esnek müdahalelere olanak tanıyor. Ancak çok katlı olması, üniversite yerleşkesi programının gerektirdiği süreklilik ve yataylık nedeniyle karşıtlık oluşturuyor. Bu bağlamda önerilen proje ise üniversite yapısının tek düzlemdeki akışını katlar arasında kesintisiz olarak yeniden oluşturma düşüncesi üzerinde temellenmiş. Bunun yanısıra, üst ölçekten başlayıp yapı ölçeğine gelen bu tek tip, sınırlandırılmış ve ön tanımlı hali kırmak, deyim yerindeyse “kutunun dışında düşündürmek” hedeflenmiş. Proje kapsamında koridorlar yapının artık alanları olarak değil, okulun en fazla kullanılan, ortak alanları olarak ele alınmış. Ayırıcı duvarların çizgisel ifadesiyle ise kesintisiz, tek bir kat sürekliliğini oluşturmak hedeflenmiş. 

Bilgi Kozyatağı 6

Bilgi Kozyatağı

Bilgi Kozyatağı 7

Mekânsal organizasyon bağlamında ortak kullanım hacimlerini genişletebilmek ve yapının içindeki dolaşımın kuvvetli bir bütünsellik içinde akışının sağlanabilmesi adına, yüzeylerin yerçekimiyle olan ilişkisi yeniden ele alınmış. Ortogonal ızgara ile zıtlık oluşturacak şekilde biçimlenen bu yüzeylerle yaratılan dinamik perspektifler ve mimari gramerle, kullanıcı algısının yapıya girildiği andan başlayarak dönüştürülmesi ana unsurlardan biri olmuş.  

Bilgi Kozyatağı 9

Bilgi Kozyatağı 8

Bilgi Kozyatağı

Bilgi Kozyatağı 9

Bilgi Kozyatağı 10

Bilgi Kozyatağı 12


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :