Kente Yayılan Yeşil Koridor; Antalya Green Hub

mimarizm.com / 19 Nisan 2016
Alper Derinboğaz tasarımı Antalya Green Hub master plan projesi, enerji ihtiyacının bir kısmını güneşten karşılayabilen, atık suyun arıtılarak yeniden kullanılmasına olanak tanıyan ve yeşil ile iç içe bir yaşam tarzı öneren sürdürülebilir nitelikleriyle dikkat çekiyor.

Tanıtımı ilk kez dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 2016’da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin standında yapılan ve fuar katılımcılarından büyük ilgi gören Alper Derinboğaz tasarımı Antalya Green Hub, Antalya kentine yeşil ile iç içe yeni bir yaşam tarzı öneren sürdürülebilir nitelikleriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda yerel yönetim, geliştirici ve mimari tasarımın bir araya geldiği bu ölçekteki ilk proje olma niteliğini de taşıyor.

Antalya Green Hub projesi 1

 Antalya Green Hub Projesi 2

 Antalya Green Hub Projesi 8

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepez Santral bölgesini dönüştürmek üzere başlatmış olduğu ve 1309 metrekarelik bir alana yayılan Antalya Green Hub projesi, Alper Derinboğaz imzası taşıyor. Şehrin kültür ve yerel hafızasının korunduğu, yeni ve bütünlükçü bir kentsel tipoloji oluşturma hedefiyle ele alınan proje, Toros eteklerinin yeşil dokusunun kent içlerine taşınmasıyla Antalya’yı boydan boya kat eden yeşil bir koridora dönüştürülmüş. Akdeniz ikliminin zorlayıcı sıcaklığına çözüm olarak doğal ve pasif iklimlendirme yöntemlerini öneren master planda kullanılan kentsel grid, hakim rüzgar yönüne doğru konumlandırılıyor ve doğayla bütünleşiyor. Bu sayede doğal havalandırmayla iyi bir hava kalitesi elde edilen projede aynı zamanda sosyal aktiviteler için çeşitli açık hava tesisleri de bulunuyor. Güneş enerjisi üreterek enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayabilen mahalleler, aynı zamanda atık suyun arıtılarak yeniden kullanılmasına olanak tanıyor. Bu nitelikleri ile sürdürülebilir olmayı hedefleyen Antalya Green Hub projesinin içerisinde kent parkı, şehir ormanı, Doğa Tarih Müzesi gibi kente önemli kazanımlar sağlayacak kamusal alanlar da bulunuyor. Proje; konut ve kamusal alanların yanı sıra açık ve kapalı spor merkezleri, sosyokültürel mekanlar, ticaret ve ofis alanları (pasajlar, oteller, modern pazar ve çarşı alanları), sağlık ve eğitim tesisleri ile kentin önemli ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyor. 

 Antalya Green Hub Projesi 3

 Antalya Green Hub Projesi 4

 Antalya Green Hub Projesi 4

 Antalya Green Hub Projesi 5

Eylül 2016’da inşaatı başlayacak olan projenin yapım sürecinde ilk adımın Eylül 2018’de, ikinci adımın ise Haziran 2019’da tamamlanması bekleniyor.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :