Topluluk Gelişiminin Temel Öğesi

mimarizm.com / 28 Temmuz 2021
Jan Kattein Architects tarafından tasarlanan Ebury Edge, İngiltere’de Westminster Kent Konseyi’nin geliştirdiği yerleşim bölgesinde bir topluluk merkezi olarak işliyor. Geçici yapı grubu, kafe ve ticari birimlere ayrılarak bölgede yeni bir sokak ve avlu tanımlıyor.

Fotoğraflar: Jan Kattein Architects

Westminster Kent Konseyi’nin konut ve yenilenme programı kapsamında bölgedeki mülklerin yenilenmesi, mevcut sosyal konutların iyileştirilmesi, aile büyüklüklerine uygun birimlerin inşası ve tüm sakinler için geri dönüş hakkı dahil olmak üzere 781 karma kullanımlı konut üretiliyor.

Ebury Edge projesi ise duyarlılıkla yürütülen süreci temsil ediyor. ARUP ile birlikte Jan Kattein Architects tarafından tasarlanan iki katlı çalışma alanları, Ebury Bridge Yolu boyunca renkli ahşap kaplı bir teras sunuyor. Bir topluluk salonunu da içeren tasarım bölgede aktif bir aks yaratıyor.

Çalışma alanları, küçük yerel işletmeler için uygun fiyatlı bir dayanak sağlayacak boyutta ve zemin seviyesinde perakende faaliyetlerini desteklemek üzere geniş vitrinler ile kurgulandı. Temel bir uyum, birimleri geniş bir kiracı yelpazesinin bireysel ihtiyaçlarına uyarlanabilir hale getirirken büyümek ve bölgenin uzun vadeli perakende stratejisini geliştirebilmek için operasyonel bir çerçeve sağlıyor.

Yapı grubunun yüksek, ışıklandırılmış kulesi de dahil olmak üzere renkli kurgusu, bölge sakinlerinin bir “davet” yaratma arzusunu yansıtıyor. Cepheyi tanımlayan elle renklendirilmiş ahşap plaklar doğal dokusunu korurken tonlarının binanın kısa ömrü boyunca değişmesi planlanıyor.

Hafif ahşap yapı, enerji verimliliği ve ayak izini en aza indirecek şekilde tasarlanan tesis, yaklaşık 4 yıl içinde uzun vadeli gelişim için öne çıktığında, sökülebilir ve başka bir yerde yeniden monte edilebilir.

Haber architizer’dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :