Okumayı Teşvik Eden Pavyon

mimarizm.com / 27 Temmuz 2021
Hindistan’ın Mumbai kentinde, özellikle çocukların okuma merakını ve alışkanlıklarını güçlendirmek için kentsel bir yerleştirme olarak kurgulanan “Kitap Kurdu” pavyonu, prefabrik ve sürdürülebilir sistemiyle Nudes tarafından gezici bir merkez olarak ele alındı.

Fotoğraflar: Sameer Chawda

Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılması amaçlanan hedefleri içeren evrensel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, “hem erkek hem de kadın tüm gençlerin ve yetişkinlerin önemli bir bölümünün okuryazarlık ve matematik becerisine sahip olmasını” vurguluyor. Suçun ve yoksulluğun azaltılması, sağlığın iyileştirilmesi, istihdamın artırılması gibi konularla doğrudan ilişkili olan okuryazarlık yaygınlaşması gerekirken bugün 15 yaşın üzerindeki yaklaşık 750 milyon insan hala temel okuma ve yazma becerilerinden yoksun.

Nudes tasarımı “Kitap Kurdu” pavyonu da bu soruna işaret ederek etkileşimli bir öğrenme alanı yaratmayı ve öğrenme duygusunu geliştirmeyi amaçlıyor. Pek çoğu çocuklar için korkutucu olan alışılageldik kütüphane yapısı yerine çocukları keşfetmeye ve öğrenmeye davet eden bir kitap peyzajı kurgulandı.

Kitapları ve okuma alanlarını barındırmak için yaklaşık 3600 modüler prefabrike bileşenden inşa edilen tasarım, düşük karbon ayak izi ile toplumun geneli için “okuma” ve hikaye anlatımı etkinliklerine ev sahipliği yapmak için sürdürülebilir bina teknolojilerini destekliyor. Sahadaki inşası bir hafta içinde tamamlanan pavyonun hem kırsal hem de kentsel alanlarda ülke çapında seyahat etmesi ve “eğitim yoluyla güçlendirme” mesajını yayması hedefleniyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :