Tescilli İller Bankası Binası Yıkılıyor

mimarizm.com / 19 Haziran 2017
Cumhuriyetin simge mekanlarından İller Bankası, 16 Haziran Cuma gece yarısı düzenlenen operasyonla yıkılmaya başlandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Derneği 1927 ve akademisyenler İller Bankası’nın yasalara aykırı şekilde yıkılmasına büyük tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada, tescilli taşınmaz kültür varlığı olan binanın yıkımından sorumlu kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulanacağı bildirildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Derneği 1927 ve akademisyenler, İller Bankası önünde basın açıklaması yaparak, yıkımı protesto etti. Açıklamaya Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ayşen Gül Şimşek, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Aydan Balamir, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Serpil Özaloğlu, Mimarlar Derneği 1927 adına Zeynep Önen ve vatandaşlar katıldı.

İller Bankası

Seyfi Arkan'ın yarışma ile elde ettiği bir projeydi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ortak açıklamada, “1935 yılında yapılan ve 1980 yılında kültür varlığı olarak tescillenen İller Bankası, 1934 yılında bir yarışma sonucu elde edilmiştir. Mimarı Seyfi Arkan’ın çok değerli bir eseridir. Kendisi Cumhuriyet’in mimarıdır. Modern ve çağdaş mimarlığın ilk yerli mimarlarındandır. Çağdaş ve modern mimarlık, mimarlık öğrencilerine bu yapı üzerinden anlatılmıştır. İller Bankası önce Büyükşehir Belediyesi tarafından Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan paravanla çevrildi, ardından etrafı kapatıldı, bu içinin talan edilmesi için bir perde oldu, metruk hale getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Şu anda da görüldüğü gibi yok edilmek üzere."

Bu olayın AOÇ’deki talanın, ODTÜ’den geçirilen yolun, Baraj Gazinosu ve Havagazı Fabrikası yıkımının bir benzeri olduğuna dikkat çeken Osmanpaşaoğlu, "Cumhuriyet değerlerine yönelik bu saldırıyı ve tescilli bir yapının, tescili kaldırılmadan yasalara aykırı bir şekilde yıkılmasını kabul etmiyoruz. Yasal süreçleri işleterek ve bugüne kadarki kazanımlarımızla birlikte bu müdahaleyi reddediyoruz. Biz meşru olanı savunmaya devam edeceğiz. Bu binanın yıkımında kimlerin sorumluluğu var ise her kişi ve her kurum hakkında suç duyurusunda bulanacağız” şeklinde konuştu.

İller Bankası

Tescilli bir yapı daha yıkıldı

ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Aydan Balamir ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“İller Bankası çok nitelikli bir yapı olduğu için tescillenmişti. Tescilli bir yapının yıkılmasıyla hukuksuzluğun, nitelikten anlamazlığın ve kadir bilmezliğin bir örneğini daha gördük. Hukuk ve niteliği tanımayan toplumların yaşaması pek mümkün değil. Tarih bize bunu gösteriyor.”

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Serpil Özaloğlu ise “Mimarlık tarihini anlattığım binalar arka arkaya yıkılıyor ve eksiliyor. Anlattığım derslerin, yaptığımız gezilerin hiçbir amacı kalmayacak çünkü yok oluyorlar. Çevrenin böyle bilinçli bir şekilde sürekli yok edilmesi çok üzücü” dedi. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :