"İller Bankası Yıkılamaz"

mimarizm.com / 29 Nisan 2015


İller Bankası'nın tescilinin kaldırılarak yıkılmasına yönelik Büyükşehir Belediye meclisinin aldığı kararı protesto eden TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, KORDER, DOCOMOMO_TR, Mimarlar Derneği 1927, Türk Serbest Mimarlar Derneği ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortak bir açıklama yaptı.


İller Bankası önünde yapılan açıklamayı mimarlık örgütleri adına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu.

Candan, "1933 yılında Atatürk tarafından kurulan İller Bankası, bu binadan şehirlerin altyapısını imar etmiştir. Bina Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş kültür varlığıdır. Sadece İller Bankası'na, sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, sadece Büyükşehir Belediyesi'ne ait değildir, bina hepimizin değeridir. 2005 yılında restore edilen binanın sade ve yalın bir dili vardır. Atatürk'ün mimarı olarak bilinen Seyfi Arkan tarafından tasarlanan İller Bankası binası, hem mimarlık tarihi açısından üniversitelerde ders konusu haline gelmiş hem de Türkiye'de modern mimarlık eserleri üzerinde 20. sırada yer alacak kadar değerli bir binadır. Böyle bir yapının yıkılması kabul edilemez" dedi

"İller Bankası için meclis kararında oybirliği affedilemez"

Candan, Büyükşehir Belediye meclisinin oybirliğiyle İller Bankası'nın yıkımına yönelik karar almasını ise şu sözlerle eleştirdi:

"İller Bankası'nın meclis toplantısında yıkım kararının oy birliği affedilemez. Cumhuriyetin temsil değeri olan bir değerin yıkılması anlamına gelir. Koruma Kurulu'na yapının tescilinin kaldırılması ve yıkılması noktasında Büyükşehir Belediye meclisi oy birliğiyle görev verdi. Önceki Koruma Kurulu üyelerinin binanın tescilini kaldırmak istemediği için görevden alındığını biliyoruz. Onlar kültürel mirasa saygı duydukları için, bilimin gereğini yaptıkları için görevden alındı.  Şimdi Koruma Kurulu üzerinde baskı var, Koruma Kurulu üyelerinin bilimden, etikten sanattan yana tavır göstereceklerine inanıyoruz. Oybirliği ile Büyükşehir Meclisinden alınan karar affedilmez bir suçun kapısını aralamış, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Cumhuriyetin temsil mekânı, 20.yy mimari mirasının seçkin mimarlık eserinin korunarak gelecek kuşaklara taşınması sorumluluğu şimdi Koruma Kurulu üyelerindedir."

Candan, İller Bankası'nın korunması için hem Türkiye çapında hem de uluslararası mimarlık örgütleriyle, üniversitelerle birlikte kampanya yürüteceklerini belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise "Cumhuriyet'in kuruluşundan beri, kentlerin imar sürecinde İller Bankası'nın katkısı büyüktür. Bugüne geldiğimizde Ankara'yı imar etme konusunda iddiası olan Büyükşehir Belediyesi tarafından böyle bir yapının yıkılmasını anlamıyoruz. Halka mal olmuş, belleklerde yer etmiş bu yapı korunmalıdır."  şeklinde konuştu.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :