Çubuk Barajı'ndaki Yapılar Kaderine Terk Edildi

mimarizm.com / 02 Ocak 2015


Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri 31 Aralık 2014 tarihinde yaptıkları basın toplantısıyla Çubuk Barajında bulunan Çubuk Gazinosu ve Atatürk'ün evinin atıl bırakılarak yıkımla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Çubuk Barajı'ndaki baraj gazinosu atıl bırakılmış durumda. Atatürk'ün Çubuk Barajı'na gittiği zamanlarda kaldığı bir ev de Çubuk Barajı'nda atıl durumda. Yeşillikler içerisindeki bu baraj bakımsızlıktan ve yatırım yapılmamaktan kaynaklı bugün içler acısı bir durumda. Baraj gazinosunun tescillenmesi için çaba harcayacağız."Çubuk Barajı Gazinosu


Atatürk Evi


Çubuk Baraj Gazinosu'na teknik gezi düzenlediklerini ve üzücü bir manzarayla karşılaştıklarını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu da "Çubuk Baraj Gazinosu terk edilmiş ve yok edilmeye bırakılmış, harap olmuş, her tarafı kırık dökük. Güvenlik olmasına rağmen hiçbir denetim yok. Mimarı Fransız bir mimardır, özenerek yapılan yapının bugün yıkılması için bakımsızlığa terk edilmesi çok üzücü bir durum" dedi.


AOÇ'deki şarap fabrikası da tehlikede

Tezcan Karakuş Candan ayrıca, atıl bırakılan yerlerden birinin de Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan şarap fabrikası olduğunu söyledi. Fabrikanın fotoğraflarını gösteren Candan şöyle devam etti:

"Bira fabrikasının olduğu yerleşkede şarap fabrikası da var fabrikanın hali de berbat durumda. TBMM Sosyal Tesisleri için ASKİ tesislerini önerirken, bira fabrikası hariç fabrika alanındaki yerleşkenin Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiği söyleniyor. AOÇ'de sadece doğal miras yok, doğal mirasla birlikte mimari ve kültürel bir miras da var. Şarap fabrikasının içinde şarapların konulduğu kuyular, küv kapakları dahi sökülmüş durumda. Yıkılmasından endişe ediyoruz." dedi.Şarap Fabrikası


Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan konuya ilişkin olarak "Bugün de bir şey yaratmak yerine yok etme, tahrip etme ve taklit etmeyle karşı karşıyayız. Çubuk Barajı çocukluğumuzda pikniğe gittiğimiz alanlardı. Bugünkü anlayış Ankara'ya ne kazandırıyor? Giriş kapıları ve saatleri sahte. Bu kenti yönetenler kente hiçbir şey katmıyor." ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise "Çubuk Baraj Gazinosu ve çevresinin ranta açılacağına kesin gözüyle bakıyoruz. AKP'nin kent politikalarının nasıl yönlendiğini biliyoruz. Bugün neden barajda su toplanmıyor? Bu soruya yanıt aramak gerekiyor." dedi. 
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :