TEPTA İMALAT-HANE'nin Sponsoru Oldu

mimarizm.com / 12 Ocak 2022
TEPTA Aydınlatma, mekân aydınlatma sponsoru olduğu ve açılış sergisine de ayrıca aydınlatma desteği verdiği, Bursa’nın yeni çağdaş sanat mekânı İMALAT-HANE’de Bursalı mimarlara ve basın mensuplarına özel bir ön gösterim gerçekleştirdi.

TEPTA, Bursa’da güncel sanat eserlerinin üretimine, sergilenmesine ve tartışılmasına imkân yaratmayı amaçlayan ve kurucu direktörlüğünü Bora Gürarda’nın, sanat danışmanlığını Murat Alat’ın üstlendiği İMALAT-HANE’nin mekân aydınlatma sponsorluğunu üstlendi. 8 Ocak’ta açılan “Açık Mekân 3” sergisinin aydınlatma desteği de yine TEPTA tarafından sağlandı. 

Bursa’nın sanayi bölgesinde konumlanan mekân, ham özellikleri ile brutalist bir yaklaşım içeriyor. TEPTA, mekân aydınlatması için, mekânın danışman mimarlarının önerisi ile genel aydınlatma sağlamak üzere mevcut tavan ve elektrik sistemi ile uyumlu olarak difüze ışık çıkışı sağlayan, FMR kanat tipi açılı aksesuarları bulunan özel LED armatürler kullandı. 30 Watt, 60 Watt gücündeki ve 3000 Kelvin değerindeki armatürler, İMALAT-HANE’nin programında yer alan sergiler, seminerler, eğitim programları, gösterimler ve atölyeler özelinde doğabilecek aydınlatma ihtiyaçlarının eklenebileceği uygun ray sistemleri üzerine yerleştirildiler.

Gün ışığı ile isterse iç içe isterse de tam karartma sağlayabilecek bu geniş iç hacimli ve asma katlı yapıda, böylece iki ve üç boyutlu eserler hangi ölçekte olurlarla olsunlar ister genel aydınlatma prensibi ile, istenirse de esere özel vurgu aydınlatmaları ile aydınlatılabilecek. Armatürlerin yüksek tavanda bulunmaları sebebi ile tijlerinin uzatılması ve kanatlarının belirli yönlere çevrilebilir olması, ışığın gerektiğinde yönetilerek, sanat mekanlarında olması arzu edilen esnekliği sağlamaya yardımcı oluyor.

Nuri Kuzucan’ın çağrısı ile bir araya gelen sanatçılar Murat Akagündüz, Suat Akdemir, Nermin Er, Deniz Gül, Ali Kazma, Nuri Kuzucan, Sinan Logie, Seçkin Pirim, Kemal Seyhan, Canan Tolon ve Nil Yalter’in video, heykel, resim ve yerleştirme gibi farklı mecralarda üretilen eserlerinden oluşan “Açık Mekân 3” sergisinin ihtiyaç duyduğu ilave aydınlatması ise, TEPTA’nın mekân aydınlatmasına eklenen 40° açılı, 15 Watt ve 3000 Kelvin değerinde ışık yayan özel spot armatürleri ile sağlandı. 

TEPTA, 7 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği ön gösterimde, Bursalı mimarlara ve basın mensuplarına, bu çok özel mekânı ve sergiyi açılıştan önce sanatçılar eşliğinde deneyimleme imkânı sundu. Sosyal mesafe ve hijyen koşulları altında, aralarında; Aliki Interiors’ın kurucusu Aliki Kızıl ve eşi Uludağ İçecek’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Kızıl, Altay Group’tan Burcu Altay,  Ark+E Line Mimarlık’tan Ece Akbal ve Ayşenur Genç, Buket Efendioğlu Mimarlık’ın kurucusu Buket Efendioğlu, Erenus Mimarlık’ın kurucusu Sinem Erenus, Lineadecor Bursa’nın kurucusu Zerrin Sinkiler, Lumineras’ın kurucusu Tankut Cebel ve Begüm Cebel Kalender, Pervin Özbilir Mimarlık’ın kurucusu Pervin Özbilir ve Çağla Bilbar, Satt Mimarlık’ın kurucusu Atilla Bican ekibi ile, Start Project’in kurucu ortaklarından Seha Tosun gibi isimlerin yer aldığı yaklaşık 30 konuk TEPTA davetinde buluştu.

TEPTA, sanat alanında gerçekleştirdiği iş birlikleri ile sanat mekanları ve sanat eserlerinin aydınlatması alanında sahip olduğu uygun teknolojideki ürünleri ve temsil ettiği global markaların bilgi birikimini deneyimletmeyi hedefliyor. Bu çerçevede pek çok sponsorluğa imza atan TEPTA, müzelerden sanat galerilerine, kamusal sanat eserlerinden konser alanlarına veya geçici sergiler, fuarlar veya enstalasyonlara kadar, kültürel ve sanatsal alandaki pek çok farklı ölçekteki işte ürünleri ve çözümleri ile yer alıyor. Bu hedefler doğrultusunda, TEPTA’nın Stratejik Marka Direktörü Özlem Yalım, sanat için yerel ile küresel olanın iç içe geçtiği merkez dışı bir durak olma arzusuyla Bursa’yı mevcut sanat ağına entegre etmek üzere hedefler belirlemiş olan İMALAT-HANE’nin destekçisi olmaktan ve Bursalı sanatseverler ile buluşmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

İMALAT-HANE’nin ilk sergisi olan ve alana konumlanan eserlerin ziyaretçiyle birlikte form aldığı bir sergi deneyimi sunan “Açık Mekân 3”, 9 Nisan’a kadar gezilebilecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :