İMALAT-HANE “Açık Mekân 3” Sergisiyle Açıldı

mimarizm.com / 11 Ocak 2022
Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ni mesken edinen ve şehrin ilk özel sanat mekânı olma özelliğini taşıyan İMALAT-HANE kapılarını, “Açık Mekân 3” sergisiyle açtı.

Bursa’da güncel sanat eserlerinin üretimine, sergilenmesine ve tartışılmasına imkân yaratmayı amaçlayan İMALAT-HANE, “Açık Mekân 3” başlıklı sergiyle 8 Ocak 2022 Cumartesi günü Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı. İMALAT-HANE’nin kurucu direktörü Bora Gürarda açılışta yaptığı konuşmada, böyle bir yapıyı Türkiye’nin ilk sanayi bölgesinde açmanın kendileri için çok anlamlı olduğuna ve bu anlamı mekânın ismine de taşıdıklarına değindi. Sanat aracılığıyla insanların önyargılarından sıyrılarak birbirlerine alan açabildiğini vurgulayan Gürarda, “Hepimizin nihai hedefi, burasının sürdürülebilir bir sanat kurumu olması” diyerek herkesi İMALAT-HANE’ye sahip çıkmaya davet etti.

Alternatif bir sanat rotası yaratmak amacıyla kurulan İMALAT-HANE, sanat için yerel ile küresel olanın iç içe geçtiği merkez dışı bir durak olmayı arzuluyor. İMALAT-HANE ayrıca eser üretimi için genç sanatçılara kaynak yaratmayı ve sergileme alanı açmayı; kapsamlı programıyla aynı zamanda bir eğitim kurumu rolü üstlenmeyi ve tüm bunlar aracılığıyla Bursa’yı mevcut sanat ağına entegre etmeyi hedefliyor. Farklı gereksinimlere ihtiyaç duyabilecek sergiler ve etkinlikler için donanımlı altyapıya sahip olan İMALAT-HANE’nin programında sergilerin yanı sıra seminerler, eğitim programları, gösterimler ve atölyeler de yer alıyor.

Seçkin Pirim, Geçmiş/Gelecek 2018, polyester, 214 × 111 cm

İMALAT-HANE’nin açılış sergisi “Açık Mekân 3”te Murat Akagündüz, Suat Akdemir, Nermin Er, Deniz Gül, Ali Kazma, Nuri Kuzucan, Sinan Logie, Seçkin Pirim, Kemal Seyhan, Canan Tolon ve Nil Yalter’in, kimi İMALAT-HANE için özel olarak üretilmiş, kimi ise izleyiciyle ilk defa buluşacak video, heykel, resim ve yerleştirme gibi farklı mecralarda üretilen eserleri yer alıyor. Nuri Kuzucan’ın davetine cevap veren sanatçıların oluşturduğu sergiler dizisi “Açık Mekân”, sanatçıların dünyanın karmaşasına verdikleri farklı cevapların koreografisini ortaya koyuyor. “Açık Mekân”, içerisi ve dışarısı diye ikiye ayrılmış, çift kutuplu mekânı birleştirmeyi, süreklilik olarak tesis etmeyi hedefliyor. Duyguların, düşüncelerin devindiği, alışkanlıktan ötürü “içimiz” dediğimiz mekânla bedenimizin yuvalanıp hareket ettiği, “dışarısı” diye bildiğimiz mekânın aynı şeyin farklı yüzleri olabileceği fikrinden yola çıkan seri, bu farklı yüzlerin birbirlerine dolandıkları noktaları açık ediyor. “Açık Mekân 3”, alana konumlanan eserlerin ziyaretçiyle birlikte form aldığı bir sergi deneyimi sunuyor.

Sinan Logie, Fluid Structure (Phase 20) 2020, tuval üzerine yağlı boya, 200 × 177 cm

“Açık Mekân 3” sergisi, 9 Nisan 2022 tarihine kadar İMALAT-HANE’de ziyarete açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Murat Akagündüz, İz Serisi 2021, marufle tuval üzeri grafit, 3 parça, her biri 200 × 150 cm

*

Bora Gürarda Hakkında

Bora Gürarda, Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden lisans derecesini tamamladı. 2019-2020 yıllarında Fransa’da Essec Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak bulundu. Sanat tarihi, felsefe ve güncel sanat alanlarında dersler aldı. 2 yıldır akademisyenler ve sanat profesyonelleriyle kurduğu iletişimler sonucunda 2021 yılının Temmuz ayında İMALAT-HANE’yi kurdu.

Murat Alat Hakkında

Murat Alat (1983, İstanbul), Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü'nden yüksek lisans derecesini aldı. 2007–2015 arasında İKSV, Arter ve SALT’ta koordinatörlük, proje yürütücülüğü ve sergi yöneticiliği yaptı. 2015 yılından beri sanat üzerine metinler yazıyor; atölyeler, seminer ve eğitim programları düzenliyor. 2020-2021 yıllarında Saint Joseph Lisesi ve Poşe işbirliği ile Açık Seminer adlı kamusal araştırma programını düzenledi. 2020 yılından beri Bursa Nilüfer Belediyesi’nin sanat danışmanlığını üstleniyor. 2021 yılında SAHA Stüdyo'da misafir yazar ve programlamacı olarak bulundu.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :