TEPTA Aydınlatma Versus Art Project'te

mimarizm.com / 16 Eylül 2019
Vahit Tuna, 19 - 28 Eylül tarihleri arasında Versus Art Galeri’de sanatseverler ile buluşuyor. Işık ve sesin ön planda olduğu bir enstalasyonla izleyici karşısına çıkan Tuna, “Mağara” isimli 5’inci kişisel sergisi için TEPTA ile işbirliği yaptı.

Vahit Tuna, 5. kişisel sergisi olan Mağara’da bilinçdışılık, ışık-gölge, leke, ses-mıknatıs, pareidolia-apofeni kavramlarının etrafında dolaşıyor, 2018 yılının başlarında tuttuğu Rorschach günlüğü ile başlayan yüzlerce bilinçdışı leke ve örüntüleri, bir zihin kurmacası içerisinde ses, ışık ve yapay zeka gibi dış etkenlere maruz bırakıyor.

Tuna’nın galerinin bir mekanında yaratacağı “içerisi” isimli yerleştirmede, bir iç mekan kurguluyor, bu kurgulanmış̧ “oda” sergi süresince belirli saatler arasında, Versus’un büyük salonunda bulunan “dışarısı” isimli yerleştirme ise sergi boyunca istenilen saatlerde izlenebiliyor.

Mağara sergisi için üretilen sesler ve ayrıca sanatçının 2018 yılında bestelemiş̧ olduğu Horizon isimli bir parça, sadece 250 adet üretilecek EP ile sergiye eşlik ediyor.

Ses, ışık ve imgelerin bir araya gelmesini hayal eden, ardından ışık değiştiğinde tüm öğelerin yer değiştireceğini kurgulayan sanatçının bu sergisindeki ışık kurgusunda TEPTA’nın özelleşmiş ürünleri kullanılıyor. Enstalasyonun son sahnesi, aynı zamanda TEPTA Aydınlatma tarafından 28 yılı aşkın süredir temsilciliği yürütülen iGuzzini markasının Palco Framer spot armatürünün de Türkiye’deki izleyicilerin ilk kez deneyimleyeceği bir ortam sunmasına olanak tanıyor.

Palco Framer son derece işlevsel ve çok yönlülüğü ile eser aydınlatma alanında yeni bir ürün. Teknik özellikleri ile çok sayıda ödül sahibi olan iGuzzini marka Palco Framer armatürü, eserlere zarar vermeden aydınlatma sağlayan ve ışık huzmelerini istenilen formda etrafa yayılmadan çerçeveleyen özelliklere sahip.

Patentli mercek ve reflektörden oluşan yapısı ve renk sapması olmadan çok hassas bir ışın yayan Palco Framer, sadece 37 mm çapa sahip. Yaydığı ışık demetinin yuvarlak veya kare şeklinde manuel ve kademeli olarak ayarlanmasına imkan veren armatür, 360 derece optik eksene sahip. 

Tuna’nın sergisinde yer alan ışık kurgusu için Palco Framer’ın yanısıra tümüyle ses ile senkronize olacak nitelikte armatürler ve raylar kullanıldı. Sanatçının tasarladığı ışık efektleri için aylar öncesinden başlayan denemeler gerçekleştirildi; gerekli yerlerde tamamen sanatçının tariflediği efektlere yönelik seçimler sağlandı.

Sergi 29 Eylül tarihine kadar gezilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :