Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı

mimarizm.com / 12 Eylül 2019
Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, 27 Eylül-30 Ekim 2019 tarihleri arasında Tereza Porybna küratörlüğü ile Ankara CerModern’de düzenleniyor.

Jan Plechac ve Henry Wielgus tasarımı Neverending Glory serisi.

Arik Levy tasarımı Crystal Rock. 

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çek Merkezi tarafından düzenlenen, Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, Çek üretimlerini ve tasarımcılarını Çek tasarımına özgü düzenlenen büyük bir seçki ile izleyici karşısına çıkarıyor.

Geleneksel Çek camcılığını çağdaş tasarım ve çizgilerle buluşturarak global anlamda ün sağlayan, gerçekleştirdiği aydınlatma heykelleri ve yerleştirmeleri konusunda öne çıkan Lasvit markasının Türkiye’deki tek temsilcisi TEPTA, bu organizasyona Lasvit’in aydınlatma tasarımları ile katılıyor.

Rony Plesl tasarımı Uovo, Arik Levy tasarımı Crystal Rock, Nendo/Oki Sato tasarımı Inhale ve Groving Vases isimli ürünlerin yanı sıra Jan Plechac ve Henry Wielgus’un tasarladığı ve dünyadaki seçkin opera salonlarındaki klasik avizelerin konturlarının modern bir tasarım anlayışı ve üstün üretim teknikleri ile harmanlandığı Neverending Glory serisinden örneklerin sergileneceği bu Lasvit seçkisi de Ankaralı tasarım severlerle ilk kez buluşacak.

Sergi üç ana bölüm ile ziyaretçilerle buluşuyor: Çek Tasarımının Öyküsü bölümü; 1918-2018 yılları arasında Çek Cumhuriyeti’nde tasarımın gelişimini anlatırken geçen yüzyılda yaratılan ikonik nesneleri sunuyor. İlk seçkide Libuše Niklová tasarımı şişme oyuncaklardan kübist seramik aksesuarlara, mobilyalardan şehir bisikletlerine pek çok zamansız ve hala üretilen parçalar yer alıyor.

CerModern’in kuzey galerisinde sunulan ikinci bölüm, uluslararası düzeyde başarılı Çek tasarım markalarının vitrini konumunda. Çek cam yapım geleneğinden ilham alan bu seçki, aydınlatma ürünlerine ve cam eşyalara odaklanırken ayrıca aydınlatma heykelleri ve yerleştirmeleri konusunda dünya çapında öncü olan Uluslararası Lasvit markasının Monster Cabaret koleksiyonu ve Lasvit’in TEPTA koleksiyonunda yer alan ydınlatma tasarımlarına yer veriyor. Bomma’nın kentsel tasarımları ve Moser’ın eskimeyen el yapımı vazoları da bu seçkide sunuluyor.

Rony Plesl tasarımı Uovo.

Özgür ve aynı zamanda yaratıcı genç yeteneklerin dünyasını anlatan “Yeni Yetenekler” isimli bölüm; serginin üçüncü kısmı. Bu bölüm tasarım ve güzel sanatlar arasındaki sınırları bulanıklaştırmayı amaçlarken, ziyaretçilere daha önce Türkiye’de sergilenmemiş eserler sunarak şaşırtmayı hedefliyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :