Tatil Evi

mimarizm.com / 16 Mayıs 2022
Práctica Arquitectura, tek çeşit malzeme kullanarak tasarladığı Tatil Evi'nde, çevredeki arazinin yeşilliği ile kontrast oluşturmayı amaçlamış.

Kuzey Meksika’nın Monterrey şehrinin yakınlarındaki El Barrial köyünde büyük bir arsa üzerinde, Práctica Arquitectura tarafından, bir ailenin tatil evi olarak kullanılmak üzere projelendirilen "El Aguacate"  yani “Avokado”,  neredeyse tamamı beton bir yapı olarak tasarlanmış. 

2021 yılında yapımı tamamlanan bu tek katlı evin  duvarlarının, zeminlerinin ve tavanlarının birbirine yakın beton yüzeyler ile yapılmış olması, iç mekanların oldukça sakin ve birbirine benzer özelliklerde ortaya çıkmalarını sağlamış.

Piramit şeklinde beton çatısı ile ortaya çıkan evin ortak toplanma yeri, planın tam merkezine yerleştirirken, yatak odaları ve ikincil mekanlar 165 metrekarelik evin çevresinde yer alıyor. Bu sayede, mimarlar tasarımlarında farklı kullanım alanlarının aralarına küçük cepler halinde yeşil alan kurgulama şansı bulmuş.

Evin sakinleri, ortak alanın cephesini oluşturan ve yapıyı saran verandaya açılan geniş pencereler sayesinde, etraflarındaki peyzajı deneyimleyebiliyor. Beton kolonlar üzerinde uzanan çatı dış mekanın da üzerini örterek daha korunaklı bir dış mekan deneyimi sağlıyor. Veranda içerideki ortak alandan biraz daha küçük; ancak  üstü kapalı ve birkaç koltuk, büyük bir yemek masası, ve bir dış mekan mutfağı için oldukça yeterli bir alan sağlıyor. Verandadan  bahçeye uzanan ve arazi eğiminden yararlanılarak peyzajın bir parçası gibi tasarlanan basamaklar ise yapının çevresiyle uyumunu dengeliyor. 

Ziyaretçiler eve girer girmez kendilerini ilk olarak 4.5 metre yüksekliğinde piramit bir çatıya sahip ortak toplanma alanında buluyorlar. Bu mekanda büyük bir yemek masası, birkaç tane koltuk ve beton duvarlardan birinin içine inşa edilmiş bir şömine yer alıyor.

Kare planın karşılıklı köşelerinde her biri banyolu olan iki adet yatak odası yer alıyor. Mutfak ise  oturma ve yemek odasının hemen yanında konumlandırılmış ve evdeki yardımcı için bir yatak odası içeriyor.

Haber dezeen'den çevrilerek derlenmişitr.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :