Tarihi Yaşatan Restoran

mimarizm.com / 09 Aralık 2021
t-unoauno ve Arqaz tarafından tasarlanan Meloso Restoran’da, Meksika’ya özgü yerel mimariyi ve bölge halkının geleneklerini yeniden keşfe çıkan ekip, mekanda geometrik kesimlere ve yerel malzemelere yer vermiş.

Fotoğraflar: Zaicks Studio

Meksika’nın San Luis Tlaaxialtemalco semtinde bulunan Meloso Restoran, 2017'de başkenti vuran depremden sonra kuruldu. Bu küçük yerleşim bölgesi İspanyol işgali öncesi dönemin izlerini koruyor ve Azteklerin tarım alanlarını artırmak için bataklıkları sazlarla kurutarak yaptıkları yüzen bahçeler olan chinampa’lar burada hala varlığını sürdürüyor. 

Merkezi yönetimin kentsel tasarım planları ile zamanla özgün dokusunu yitiren kentte bulunan t-unoauno ve Arqaz tarafından tasarlanan 45 metrekarelik bu küçük mekan, bölgenin kültürünü ve tarihini hatırlatan unsurları bünyesine dahil ederek bölgenin tarihini yeniden yorumluyor. Yitip gitme tehlikesiyle karşı karşıya olan dokuları yeniden gündelik hayata çağırıyor. 

Tasarım ekibi, yerel mimarinin izinde, topraktan, eski doku ve bezemelerden ilham aldıklarını söylüyorlar. Bu nedenle toprak malzemelerin ve renklerinin mekanda öne çıktığının altını çiziyorlar. Bir duvarı ve barının önü tamamen delikli tuğlalarla kaplı restoranda ziyaretçiler açık geometriler ve temiz kesimlerden oluşan bir ortama giriyorlar ve büyük bir kemerle karşılanıyorlar. 

Sentez konseptine dayanan iç mekan, dairesel bir pencereden ışığın içeri girmesine izin veriyor ve yerel şenliklerde kullanılan, üzerinde basit ahşap parçalar yerleştirilmiş banklardan oluşan oturma düzenine bir övgü niteliğindeki mobilyalar içeriyor.

Haber domus’tan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :