Stefano Boeri’nin Yeni Dikey Ormanı

Tuba Tellioğlu Şeren / 06 Şubat 2017
Stefano Boeri Architetti Çin’in Nanjing şehrinde yer alan karma kullanımlı bir kulede gerçekleştirecekleri “Dikey Orman”projesinin planlarını açıkladı. Binanın dış cephesi, havayı temizleyerek yerel biyoçeşitliliğin canlanmasına katkı sağlayan toplam 1.100 adet ağaçla kaplanacak.

Mimarlık stüdyosunun ilk kez hayata geçirdiği Milano Dikey Orman projesini izleyen Nanjing Dikey Ormanı, binanın cephesindeki balkonlarla desteklenen yüksek hacimli bir bitkiler topluluğu olarak nitelendirilebilir. Projenin 6 bin metrekarelik yüzey alanı, 23 farklı yerel türe ait 600 adet uzun ve 500 adet orta uzunlukta ağaç ile 2500 adet sarmaşık bitkisi ve çalılıkla kaplanacak. Bitki örtüsünün yılda 25 ton karbondioksit emmesi ve günde ortalama 60 kg taze oksijen üretmesi bekleniyor.    

Program tipine göre organize edilen iki kule, zemin kattaki halka açık bir platform sayesinde birbirine bağlanıyor. 200 metre yüksekliğindeki, diğerinden daha uzun olan strüktürün 28 katı ofis alanlarına ayrılmış. İçinde ayrıca bir müze ve yeşil bir mimarlık okulunun da yer verileceği yapının çatısını ise hacimli, yeşil bir ışık kulesi taçlandıracak. 108 metre yüksekliğindeki diğer kulede içinde bir yüzme havuzu ve 247 odası bulunan Hyatt Oteli hizmet verecek. Ticaret, rekreasyon ve eğitim fonksiyonlarına ayrılan 20 metre yüksekliğindeki podyumda ise perakende alanı, market, restoranlar, bir konferans salonu ve sergi alanları yer alıyor. 

Fotoğraflar, Stefano Boeri Architetti izniyle

Dikey Orman modelini dünyanın birçok şehrinde uygulamayı planlayan Stefano Boeri Architetti, özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu Çin’in Shijiazhuang, Liuzhou, Guizhou, Shanghai ve Chongqing şehirleri için proje üretmek istiyor. 

Stefano Boeri’nin ‘Dikey Orman’ projelerini konu alan yeni kitabı “A Forest City”nin  (Bir Orman Şehri) Nisan 2017’de yayımlanması planlanıyor.  

Nanjing Dikey Orman projesinin 2018 yılında tamamlanması öngörülüyor. 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :