SOUR'un Çevreci Bikini Tasarımına Uluslararası Ödül

mimarizm.com / 27 Ekim 2015
SOUR'un yüzdükçe denizi temizleyen bikini tasarımı 'Sponge Suit', Uluslararası Giyilebilir Teknoloji yarışmasında birincilik ödülü aldı.

New York ve İstanbul’daki ofisleri ile uluslararası projelere imza atan mimarlık ve tasarım firması SOUR’un yüzdükçe denizi temizleyen bikini tasarımı Sponge Suit, Uluslararası Giyilebilir Teknoloji yarışmasında birincilik ödülüne değer görüldü.
 
Dünya basınında ses getiren tasarımın prototipi geçtiğimiz hafta Maker Faire Roma’da sergilendi. SOUR ekibi adına ödülü Pınar Güvenç teslim aldı. Prototip, gelecek aylarda Barselona, Buenos Aires ve Los Angeles gibi şehirlerde de sergilenecek.
 
Çevre bilinçli bikini tasarımı, birçok ülkede ödüllü projelere imza atan SOUR için de bir ilk, ancak sürpriz bir başarı değil. Firmanın kurucusu mimar İnanç Eray, “Ekip olarak sürekli yenilikçi malzemeleri, alışılmamış mimarlık ve tasarım uygulamalarını araştırıyoruz. Bu tasarım da uzun süreli bir araştırmanın dikkat çekici bir ürünü” dedi.

Düşük maliyetli malzeme, tasarımı dünya çapında yaygınlaştırabilir

Ekibin uzun süredir araştırdığı bu teknoloji, University of California Riverside’da Türk profesörler Mihri - Cengiz Özkan ve ekibi tarafından geliştirildi. Sükroz bazlı 'Sponge' diye adlandırılan malzeme, suyu iten hidrofobik bir materyal. Kendi ağırlığının 25 katına kadar yağ bazlı atıkları emebilirken tekrar tekrar kullanım fırsatı sağlıyor.

Eray, “Materyalin tekrar kullanıma izin vermesi, emdiği atıkları içine hapsedip dışarıya temas ettirmemesi ve yaklaşık 1000 derecede geri dönüşüm sağlaması giyilebilir bir ürün tasarlamamızı sağladı” diyor. Malzemenin şeker bazlı olup çok düşük fiyatlarla üretime izin vermesi de geniş çaplı bir ürün uygulamasına izin veriyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :