Akıllı Şehir Olmaya Ne Kadar Hazırsınız?

mimarizm.com / 10 Aralık 2013

Dünyanın dört bir yanındaki akıllı şehirlerin büyümesine hız kazandırma amacıyla yola çıkan Akıllı Şehirler Konseyi, şehir liderleri ve plancıları için ilk kapsamlı akıllı şehir el kitabı Akıllı Şehirler Konseyi Hazırlık Rehberi sürüm 1.0'ı sundu. Hazırlık Rehberi, akıllı şehir gelişimi için ilk geniş kapsamlı yol haritası olma özelliğini taşıyor.Akıllı Şehirler Konseyi tarafından oluşturulan Hazırlık Rehberi, şehir liderlerinin kendi şehirlerindeki teknolojinin mevcut durumunu görmelerine ve akıllı şehir olmaya ne kadar hazır olduklarını değerlendirmelerine imkan veriyor. Akıllı şehir olma şartlarını, en iyi uygulamaları ve vaka çalışmalarını bir araya getiren Hazırlık Rehberi, her şehrin, akıllı şehir olma yolunda gerekli şartları sıralayabilecekleri kişiselleştirilmiş 'istek listesi' ni oluşturmasına imkan veriyor.

Dünyanın önde gelen akıllı şehir ve kent planlama uzmanları ile teknoloji firmalarının katkılarıyla tasarlanan Hazırlık Rehberi, 2013 yazında tanıtılan ilk sürümden sonra, 100'ü aşkın uzmandan gelen girdiler ve Baltimore, Dallas, Green Bay, Hartford ve Orlando gibi yenilikçi şehirlerin görüşleriyle geliştirildi. Rehberde şehrin enerji, su, yapılı çevre, ulaşım, kamu güvenliği ve sağlık ve insan hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilecek kullanılabilecek teknoloji tavsiyeleri de yer alıyor.

"Teknolojinin nasıl etkin şekilde elde edileceğinin açık şekilde anlaşılması, akıllı şehir olarak gelecekteki başarımızda kritik bir rol oynayacak" diyen ABD'nin Connecticut eyaletinin başkenti Hartford'un Belediye Başkanı Pedro E. Segarra sözlerini şöyle sürdürdü: "Akıllı Şehirler Konseyi Hazırlık Rehberi bizlere yeni fikirler sunduğu gibi 2030 planlamamızın temellerini atmamıza da yardımcı oldu. Bu, Hartford'un ilerlemesine yardımcı olacak bir araç."


Rehber, şehir liderlerini bilinçli kararlar almaya hazırlıyor


"Önümüzdeki 20 yıl zarfında, dünyanın en büyük 700 şehrinin toplam 30 ila 40 trilyon ABD doları tutarında altyapı yatırımı yapacağı öngörülüyor" diyen Akıllı Şehirler Konseyi kurucu Başkanı Jesse Berst ise sözlerini şunları söyledi: 

"Şehirlerin yatırım yaparken akıllıca davranmaları gerekiyor. Hazırlık Rehberi, dünyanın önde gelen akıllı şehir uzmanlarının işbirliğinde üretilmiş olması nedeniyle, şehir liderlerini kentlerinin yaşanabilirliğini, çalışılabilirliğini ve sürdürülebilirliğini geliştirecek bilinçli kararlar almaları için hazırlıyor."
 
Mevcut Akıllı Şehirler Konseyi baş ortakları arasında Alstom, AT&T, Bechtel, Cisco, Electricite de France, General Electric, IBM, Itron, MasterCard, Microsoft, National Grid, Qualcomm ve S&C Electric yer alıyor. Kısmi ortaklar ise; ABB, Alphinat, Grid2020, Invensys, MaxWest, Opower, SunGard Public Sector ve Zipcar.

Ayrıca, mevcut Akıllı Şehirler Konseyi danışmanları arasında dünyanın önde gelen üniversiteleri, ulusal laboratuvarları, standart kuruluşları, iklim savunma grupları ve kalkınma bankalarının birçoğunu da bulunuyor.

Rehberi indirmek için tıklayınız.


Akıllı Şehirler Konseyi hakkında:
Akıllı Şehirler Konseyi, akıllı teknolojiler sektörünün en önemli şirketlerinden oluşmaktadır. Kuruluş, şehir liderleri ve kent planlama uzmanlarına Hazırlık Rehberi, finansal rehberler, politika çerçeveleri ve 'akıl hocalığı' oturumları gibi araç ve kaynakları sunarak dünyanın dört bir yanındaki akıllı şehirlerin büyümesine ivme kazandırmayı amaçlıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :