Sou Fujimoto’dan Japonya’nın Sanat Adası’na Çokyüzlü Pavyon

Tuba Tellioğlu Şeren / 11 Eylül 2017
Sou Fujimoto; ‘Sanat Adası’ olarak da adlandırılan Japonya’daki Naoshima Adası için pırlanta şeklinde, hafif malzemeden yarı şeffaf bir pavyon tasarladı.

Naoshima Adası terminaline birkaç metre uzaklıkta yer alan pavyon, Kagawa’nın sahil kesiminde bulunuyor ve adaya gelen ziyaretçileri karşılayan SANAA’nın tasarımı gemi terminalinden de görülebiliyor.

 

Naoshima Pavyonu, 2016 Setouchi Trienali kapsamında tasarlandı. Fujimoto, strüktürü yerden yükseliyormuş gibi göstermek adına beyaza boyalı gözenekli bir paslanmaz çelik malzeme kullanmayı tercih etmiş. 

İç yüksekliği 7 metreye ulaşan strüktür, ziyaretçileri pavyonun içine girmeleri konusunda cesaretlendiriyor. Böylelikle ziyaretçiler, iç mekandaki gölge oyunlarını ve deniz esintisini deneyimleme şansına sahip oluyorlar. İç mekanının farklı eğimleri ve düzensiz şekli strüktüre esneklik kazandırırken aynı zamanda güneşten korunmak isteyenler için bir korunak görevi üstleniyor.

  

Fujimoto’nun pavyonu; SANAA, Tadao Ando, Yayoi Kusama ve James Turrell gibi ünlü isimlerin sanat ve mimari eserlerine ev sahipliği yapan Sanat Adası’nın öne çıkan sanatsal çalışmalarından biri.  

Kaynak, Archdaily 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :