Sığınak Projesi'ne Jumpthegap Roca'dan Ödül

mimarizm.com / 03 Kasım 2017
Bu yıl 7.si düzenlenen, Patrik Schumacher’in jüri başkanı olduğu uluslararası tasarım yarışması Roca Jumpthegap Yarışması’na Turkiye’den profesyonel kategorisinde katılan Dilara Kan ve Bodin Hon (Hong Kong) Sanctuary (Sığınak) projesi ile dereceye girmeye hak kazandı.

Jumpthegap, Roca tarafından 2004’ten beri BCD-Barcelona Tasarım Merkezi’nin iş birliği ile desteklenen, banyo alanı için yeni, yenilikçi ve sürdürülebilir konseptler arayan bir uluslararası tasarım yarışmasıdır. 135 ülkeden 6,000’den fazla katılımcı ile Jumpthegap, dünyada en çok tanınan tasarım yarışmalarından biri olarak öne çıkmaktadır. 

Genç mimar ve tasarımcıları desteklemek amacıyla yaratılan  Jumpthegap, 35 yaşın altındaki öğrenci ve profesyonellere hitap ederek, profesyonel ve öğrenci olarak iki ana kategoriye ayrılmıştır.

Ödül Seremonisi 

Bu yıl 7.’si düzenlenen yarışma, aynı zamanda 2017’nin Roca’nın kuruluşunun 100. yılı olması dolayısıyla da önem taşıyordu. Konusu “ Gelecegin banyo tasarımı ” olan yarışmada; yeni mekanlar, fonksiyonlar önerecek inovatif banyo ürünleri ve çözümleri için konsept tasarımları bekleniyordu.

Patrik Schumacher‘in jüri başkanı olduğu yarışmada, Roca Tasarım ve İnovasyon Müdürü Joseph Congost (İspanya); Kinetica’nın CEO’su ve Tasarımcı Vladimir Pirojkov (Rusya), Mimar EMBT ve Enric Miralles Kuruluşu’nun Yöneticisi Benedetta Tagliabue (İtalya), ChoChoMa Studios’un Yöneticisi ve Tasarımcı Anjali Srinivasan (Hindistan), BCD Barcelona Centro de Diseño’nun Genel Direktörü Isabel Roig (İspanya), Vodev Studio’nun Kurucusu ve Tasarımcı Valentin Vodev (Bulgaristan), MAD Mimarlık’ın Kurucusu Ma Yansong (Çin) bulunmuştur.

Profesyonel Ödül Sahipleri:

•    Mohamadreza Shahmohammadi tarafından Panacea

•    Bodin Hon ve Dilara Kan tarafından Sanctuary

•    Charbel El Tawil tarafından WCircle

‘Sanctuary’ (Sığınak) Projesi – Multi-Sensorlu Banyo Deneyimi

Bodin Hon ve Dilara Kan'ın yaratmış olduğu ‘Sanctuary’ projesi, değişen yaşam tarzı ve geleceğin çevresel ihtiyaçları ele alınarak geliştirilen, multi-sensor banyo sistemidir. Duş alma ihtiyacını günlük yaşamdaki stresten kaçış olarak sunan tasarım, kullanıcıya kişisel banyo deneyimi sağlamaktadır. Gelişen projektör ve sensör teknolojileri ile duş alma deneyimi daha rahatlatıcı ve eğlenceli hale dönüştürülmüştür. Banyonuzun duvarlarını Van Gogh’un yıldızlı geceleriyle uzayın veya yemyeşil orman videolarıyla kaplayabilirsiniz. Görsel, ışık, müzik ve aromalarla farklı duyulara hitap eden tasarım, projektörlerin entegre edildiği bir duş başlığı ve duvarda bulunan bir kontrol panelinden oluşmaktadır. Projektör ve sensörler interaktif arayüzü oluşturmaktadır, böylelikle bütün duvar ve yer bir ‘dokunmatik ekran’ haline gelir. Hareketi algılayan sensörler su ve multimedya ayarlarını aktif hale getirir. Ayrıca, sensörler herhangi bir düşmeyi ve kazaları algılayarak tek başına yaşamakta olan kişiler için fazladan bir güvenlik tabakası oluşturmaktadır. Entegre edilmiş bir akış sensörü ile harcanan su miktarı ölçülmekte ve kullanıcıya gerçek zamanda harcanan su miktarını projektör  aracılığı ile göstermektedir. Çok fazla su harcandığında ortamın havası değişerek kullanıcıyı seansı çabucak bitirmeye teşvik etmektedir. 

İlham

Yakın gelecekte, WHO-Dünya Sağlık Örgütü 2050’de küresel kentsel nüfusun 6.4 milyara ulaşacağını ön görmektedir. Bu büyük alan eksikliği, birçok kişinin şehirlerdeki daha küçük dairelere yerleşeceğini gösterir. 

Banyo alanlarının küçülmesiyle, küvetler için daha az bir alan ayrılmaktadır. Diğer yandan, CDC’ye göre 2050’de stres sağlık sorunlarının ana sebebi haline gelmektedir. ‘Sanctuary’ kullanıcılarımızın zinde ve yenilenmiş hissetmesi için herkesin evinde bir rahatlama alanı yaratarak kişinin duşta geçirdiği zamanın kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Duşta geçirilen zaman artsa bile, ‘Sanctuary’ etkileşimli görseller aracılığı ile pozitif davranışsal değişime teşvik ederek duş zamanını kısaltarak su harcamasını azaltır. 

Tasarımcılar Hakkında

Hong Kong merkezli uluslararası ve multidisipliner/multikültürell bir tasarım anlayışına sahip Yellowdot Design, Bodin Hon ve Dilara Kan tarafindan kuruldu.Farkli eğitim ve tasarım deneyimlerinin ardından; Milano’da tanışan tasarımcılar Istituto Europeo di Design’dan 2013 yılında mezun oldular. Ağırlıklı olarak retail, kurumsal marka calışmaları ve ürün tasarımları yapan Yellowdot; yaratıcı, sürdürülebilir, inovatif bakış açısıyla yeni deneyimler hedeflemekte.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :