Şifa Sembolü Lotustan İlham Alan Sağlık Yapısı: Sardes Hastanesi

mimarizm.com / 29 Aralık 2016
İç mekan ve cephe tasarımı RSG İç Mimarlık imzası taşıyan İzmir Çiğli’deki Sardes Hastanesi, doğadan esinlenilen detayları ve hasta psikolojisi odaklı tasarım anlayışıyla dikkat çekiyor. 

Sağlık yapısı tasarımında hasta motivasyonunu yüksek tutmanın öneminden yola çıkan Didem ve R. Semih Güven liderliğindeki RSG İç Mimarlık, Sardes Hastanesi’nde danışanlara stresle baş edebilme gücü veren olumlu etkileşim alanları oluşturmuş.

Kadın doğum birimlerinin hizmet verdiği Sardes Hastanesi’nin cephe tasarımında şifa ve doğumu simgeleyen “lotus” bitkisinin kıvrımlarından esinlenilmiş. İç mekanlara da aynı doğal etkinin taşındığı tasarımda hastaları sağlıklı ve güven verici bir ortamda hissettiren, rahatlık ve konfor sağlayan, sağlıklı ve iyi olma etkisi veren bir dil kullanılmış.

Lotus bitkisinin kıvrımlarından yola çıkılarak tasarlanan cephede, aydınlatma detayları ve diğer cephe unsurları lotus üzerine inen ve ona yaşam veren yağmurdan esinlenilerek oluşturulmuş. Aynı doğal etkinin cephe bütünlüğü korunarak iç mekanlara da taşındığı Sardes Hastanesi’nde lotus bitkisinin formu mekan öğelerine de şekil vermiş.

Sardes Hastanesi

Sardes Hastanesi

Alanlar arası geçişler üzerinde kontrol sağlanması, kullanım kolaylığı ve acil müdahale olasılıklarının yalın ve elverişli çözümlendiği tasarımda, birimlerin birbirleriyle etkileşimi minimum seviyede tutulmuş.

İç mekanların dingin, pozitif etki veren, kıvrımlı formlar ile daha feminen bir etki yaratılarak tasarlandığı yapının her katında farklı renkler ve dekorasyon öğeleri kullanılarak hasta odalarında çeşitlilik sağlanmış. Sardes Hastanesi’nde baharı çağrıştıran canlı renkler ile ahşabın sıcak etkisi harmanlanarak, hastanın ve refakatçinin kendilerini evlerinde hissedebilecekleri bir atmosfer oluşturulmuş.

Sardes Hastanesi

Sardes Hastanesi

Sardes Hastanesi

Mekan tasarımlarında kullanılan malzemelerin sterilizasyon ve uzun ömürlülük açısından hastane koşullarına uyumlu olması gerektiğini savunan RSG İç Mimarlık, Sardes Hastanesi’nin iç mekan tasarımlarında sterilizasyonu uzun süre korunan ve yoğun kullanıma dayanıklı uzun ömürlü ürünler tercih etmiş. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :