Seul’da Yeni Bir "Landmark"

mimarizm.com / 21 Ekim 2021
Herzog & de Meuron'un Kore'de gerçekleştirdiği ilk projesi ST International HQ and SONGEUN Art Space, Seul’un ticari bölgelerinden Cheongdam Dong'da yer alıyor. Proje, ofis alanlarının yanı sıra sergi salonları ile kentlilerin çağdaş sanatla ilgilenebileceği davetkar bir alan yaratıyor.

Fotoğraflar: Iwan Baan

Büyük ölçüde monolitik ve minimal bir yaklaşımla, Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan geometrik yapı, çeşitli mimari motiflere atıfta bulunurken yerel bağlam ve çevresi ile güçlü bir bağlantı kuruyor. Zemin üstü 11, zemin altında 5 kat olmak üzere toplam 16 katta 8.000 metrekareden fazla bir alana sahip ST International HQ and SONGEUN Art Space, üçgen şeklindeki anıtsal bir beton hacimle tanımlanıyor. Bitişik binaları tamamlayacak şekilde ön cephesi yükseltilen yapı arkada mahalle ölçeği ve bahçelerle daha iyi bir ilişki kurmak üzere doğrusal biçimde alçalıyor. Ortaya çıkan üçgen form, proje alanı için belirlenen inşaat alanından da en iyi şekilde faydalanılmasını da sağlıyor.

Ahşap kalıplar kullanılarak oluşturulan dokulu beton yüzeyli cephe üzerinde dikey şerit pencere boşlukları açılarak yapının bulunduğu caddeyle görsel ilişkisi sağlanıyor; ziyaretçileri ana lobiye ve bahçeye yönlendirmek içinse zemin kotunda bir boşluk açılıyor.

Otopark seviyesine inen geniş bir rampa ile yeraltı sergi alanının tavanında bir açıklık oluşturularak mekanda ses ve ışığın dolaşımına da izin veriliyor. Bu rampa sokak seviyesinin üzerinde ziyaretçileri ikinci kattaki galerilere yönlendiren spiral bir anıtsal merdivene dönüşüyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :