Serbest MİMAR 30. Yıl Özel Sayısı

mimarizm.com / 21 Şubat 2018
Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD)’nin 30. yılı vesilesiyle hazırlanan özel sayıda, derneğin otuz yıllık serüveni, Türkiye ve dünyadaki mimarlık faaliyetlerini de referans alarak aktarılıyor.

Serbest MİMAR'ın 30. Yıl Özel Sayısı'nda yer alan içerikler:

- Derneğin kuruluşundan bu yana başkanlık yapan üyeler, Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde düzenlenen bir söyleşide bir araya gelerek, derneğin 30 yılını değerlendirdi.

- Derneğin ilk merkezinden şimdiki TSMD Mimarlık Merkezi’ne geçiş süreçlerini, ilgili dönemlerde yönetim kurullarında görev yapan üyeler Yakup Hazan ve Enis Öncüoğlu aktardı.

- Başta TSMD şubesi olarak açılan, daha sonra ise ayrı derneklere dönüşen İzmirSMD ve İstanbulSMD’nin kuruluş ve gelişim süreçlerini Cafer Bozkurt (İstanbulSMD Kurucu üye), Ziya Canbazoğlu (İstanbulSMD) ve Şükrü Kocagöz (İzmirSMD) anlattı.

- Derneğin en önemli ve prestijli projesi olan TSMD Mimarlık Ödülleri ilk verildiği yıldan (1992) bugüne yeniden değerlendirildi.

- Derneğin geçmişten günümüze dek hayata geçirdiği sergiler, paneller, uzun soluklu projeler “Etkinlikler” bölümü altında derlendi.

- 30. yıl kutlamaları kapsamında TSMD Mimarlık Merkezi’nde açılan “TürkSMD Mimarlığının 30 Yıllık Serüveni” sergisinde yer alan üye projeleri ait oldukları dönemler bazında değerlendirildi.

- İlhan Kural, dünya mimarlığının 30 yılını örnekler üzerinden tanımlayarak gelişimi / değişimi aktardı.

- “Yaka Resmi” bölümünde ise, TürkSMD onur üyesi Orhan Dinç ve Türk mimarlığının önemli ismi Aydın Boysan hakkında, mimar Suzan Esirgen ve Pelin Özgen'in kaleme aldığı yazılara yer verildi.


Derginin yeni sayısını ve önceki sayılarını TSMD Mimarlık Merkezi’nden temin edebilirsiniz. Online olarak geçmiş sayılara buradan ulaşabilirsiniz. Satın almak veya abone olmak isteyenler editor@tsmd.org.tr adresine taleplerini iletebilirler.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :