TSMD Mimarlık Merkezi’nde “Mimarlık Ödülleri” Konuşuldu

mimarizm.com / 27 Mart 2017
Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD)'nin Seranit Grup sponsorluğunda düzenlediği Türkiye Projeleri panel serisinin sonuncusu “Mimarlık Ödülleri / Amaç, Yöntem ve Sonuç” teması ile TSMD Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından düzenlenen Türkiye Projeleri panel serisinin sonuncusu, Seranit Grup sponsorluğunda, “Mimarlık Ödülleri / Amaç, Yöntem ve Sonuç” teması ile 23 Mart 2017 tarihinde TSMD Mimarlık Merkezi’nde yapıldı.

TSMD Yönetim Kurulu Başkanı Aytek İtez’in açılış konuşmasını yaptığı panelde, Türkiye mimarlığı değerlendirilmesinde önemli bir yer edinen “Mimarlık Ödülleri”, ulusal ve uluslararası ölçekte amaç, yöntem ve sonuç ilişkileri ele alındı. Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde düzenlenen panele, Prof. Dr. Suha Özkan, Müge Cengizkan (Mimarlar Odası Genel Merkezi) ve Ömer Yılmaz (Kivi) konuşmacı olarak katıldı.

Türk mimarisinin panoraması

Panelde ilk olarak söz alan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, mimarlık ödülleri ile eleştirel bir sürecin oluştuğunu, bir dönemin mimari açıdan kayıt altına alındığını ve mimarlığa dair değerlerin üretildiğini belirtti. Geçtiğimiz iki dönem TSMD Mimarlık Ödülleri seçici kurulunda yer alan Güzer, ödüllerin amacından ve kapsamından bahsederek, "TSMD Mimarlık Ödülleri’nde Türkiye mimarisinin panoramasını görmek mümkün” dedi. 

Prof. Dr. Suha Özkan, dünya çapında verilen önemli mimarlık ödüllerini aktardı. Aga Khan Mimarlık Ödülü almış mimarlardan ve onların mimari ideolojilerinden bahseden Özkan, son dönemde mimarlık ödüllerinde izlenen tutumu kendi deneyimleri ile destekleyerek anlattı.

Veritabanı oluşturulmalı

Yürütücülüğünü yaptığı Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin amacından ve içeriğinden bahseden Müge Cengizkan ise, ödüllerin bir eleştri platformu oluşturduğunu belirterek mimarlığa katkılarını sıraladı. Cengizkan ayrıca, Ulusal Mimarlık Ödülleri’nin gelecek dönemine yönelik bazı önerilerde bulundu. Otuz yıllık bir geçmişe sahip olan ödüllerde yer alan projelerin veritabanının oluşturulmasını ve bu zamana dek ödül alanların çoğunun erkek olması nedeniyle kadın mimarlara yönelik ayrı bir ödül kategorisinin açılmasını önerdi. 

Son olarak söz alan Ömer Yılmaz, yarışma ve ödül kavramları arasındaki farkı açıklayarak, Arkitera Ödülleri’nden bahsetti. Uluslararası çapta popüler ödüllerin içerik ve yöntemlerini de ele alan Yılmaz, WAF Ödülleri’nin önemli bir ödül programı olmasına karşın, ticari yanının çok fazla olduğunu söyledi. Gayrimenkul ödülleri arasında yer alan MIPIM ve Cityscape ödüllerinin ise farklı bir başlıkta değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, bunların, arkasındaki fuarları destekleyen başarılı ödül programları olduğunun altını çizdi.

Sunumların ardından, Türkiye’de verilen Mimarlık Ödülleri’nin genel bir değerlendirilmesi yapılarak, bazı politik kararların da ödül programlarının içeriğini ve yöntemini etkilediği, uluslararası ölçekte Türkiye’nin yer edinmesini zorlaştırdığı tartışıldı.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :