Senegal Olimpiyat Stadyumu’nun Tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık’tan

mimarizm.com / 24 Şubat 2020
Tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık'a ait ‘Senegal Stadyumu - Stade du Senegal’ projesi, stadyum alanı ile kentsel doku arasında görsel ve sosyal bağlamda kentsel ilişki kurmayı hedefliyor.

Senegal’in başkenti Dakar yakınlarındaki yeni Diamnadio Kasabası'nda inşa edilecek 50.000 kişilik Senegal Stadyumu – Stade du Senegal’in temel atma töreni 20 Şubat’ta gerçekleşti. Dakar, 2022 yılında Afrika'da ilk kez planlanan Gençlik Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak.

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Dakar Arena'ya birkaç yüz metre mesafedeki Olimpiyat Stadyumu ve kompleksin inşaatını ise Türk şirketi Summa üstlendi.

Senegal futbolunu onurlandıran “son nesil bir mücevher” olarak tanımlanan stadyumun, 238 milyon avroya mal olması planlanıyor. Master planın bir parçası olan ‘Stade du Senegal’ projesi, stadyum alanı ile kentsel doku arasında görsel ve sosyal bağlamda kentsel ilişki kurmayı hedefliyor.

Stadyum, maç sırasında seyirci konforu sağlamanın yanısıra taraftar dostu bir yaklaşımla, izleyicilerin stadyuma girmeden önce de bir arada vakit geçirebileceği, çevresiyle birlikte sporun dinamizmini yansıtan bir ‘fan bölgesi’ olarak tasarlandı. Proje, ekleri ve çevresi, kullanma deneyimi, erişim, tesis kalitesi, sürekli bakımı gibi sorunların incelikle çözüldüğü bir kompleks olarak ele alınıyor.

Projede ek saha ve tesisler, sporcuların antrenman yapması, atletizm sporları ve diğer saha etkinlikleri için yedek alanlar olarak planlanıyor.

Stadyum tasarımında, ana stüktürü bir zarf şeklinde saran yumuşak kavisli eğrisel form, çok katmanlı metal panellerle örülü dış cepheyi biçimlendiriyor. Uzaktan da algınan bu ikonik yapı, gün içinde ışıltılı bir heykel olarak dikkati çekerken, geceleri ie stadyumdan yayılan renkli ışık hüzmeleri ve yüzeye uygulanan ışık oyunlarıyla dinamik bir görsellik kazanacak.

Afrika’da ve sporda Tabanlıoğlu Mimarlık imzası

Ekvator Ginesi, Libya ve yine Senegal’de Kongre Merkezleri projelerine imza atan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın spor yapıları tecrübesi, 2009’dan bu yana faaliyette olan Astana Arena gibi inşa edilmiş olanların yanısıra geçen yıl gerçekleşen yarışmada kazandığı Kosova Stadyumu ve uluslararası yarışmada 11 finalistten biri olan Yeni Ulusal Japonya Stadyumu projelerini de kapsıyor.

 

*

Senegal Stadyumu projesi

Kalabalık insan ve araç hareketi, erişim, otopark (1.350 araç kapasiteli) ve bakım gibi gereksinimleri dikkate alarak, Afrika Uluslar Kupası (CAN) için FIFA ve CAF standartlarını karşılayan tasarım, aynı zamanda geniş bir alanda sert ve yumuşak peyzajı ve genel olarak bölgeye sirayet etmesi hedeflenerek stadyumun çevresinin geliştirilmesini içeriyor.

Ek saha ve tesisler, sporcuların antrenman yapması, atletizm sporları ve diğer saha etkinlikleri için yedek alanlar olarak planlanıyor. 105 x 68 m'lik bir futbol sahası etrafında kurulan brüt kapasitesi 50.000 koltuk olarak planlanan stadyumda elde edilen görüş çizgisi her noktadaki seyirciye mükemmel görüş açısı sağlıyor.

Doğal ışık optimizasyonu ve malzeme hissinin sadeliği tercih edilen tribünlerin tasarımı, tarafların heyecanını destekleyen ve samimi bir atmosfere katkıda bulunuyor. Alt ve üst olarak temelde iki kademeli olan tribünlere ek olarak, skybox'lar, başkan locası ile 1045 kişilik VIP koltuklar yer alıyor. Yiyecek ve içecek üniteleri tüm bölgelerde faaliyet verecek şekilde eşit olarak dağıtılıyor. Ayrıca saha veya dış ortam manzarasına sahip VIP restoranlar ve yine VIP müşterilerin kullanımı için bar hizmeti sunacak salonlar tasarlanıyor. Zemin seviyesindeki medya girişinden başlayarak, yayın, kayıt raporlama gibi ihtiyaçları karşılayacak, kolay erişim ve teknoloji gereksinimlerini öncelikli olaran çözen, yüksek nitelikli medya alanları tasarlanıyor.

Kentsel değer kazanması önemsenen stadyuma erişim, güvenlik ve kolaylık sağlayacak şekide, stadyumun çevresindeki 40 ayrı portal üzerinden sağlanıyor. Stadyumun karakterini yansıtan, kolaylıkla farkedilir ve anlaşılır olan ve aynı zamanda ve kamusal alanı tarif eden, açık, basit ve tutarlı tabelalar ve yönlendirme işaretleri izleyicinin güvenli ve keyifli stadyum deneyimine eşlik ve rehberlik ediyor. Futbol seyircilerini teşvik edici ve eğlenceli bir yer olmanın yanı sıra, stadyumun çevresinde gelişen halka, maç olmayan günlerde de hizmet veren, herkes için son derece erişilebilir bir kamu parkı olarak tasarlanıyor.

Tasarımın geniş spektrumu içinde kompleks aynı zamanda eğlence ve alışverişi de kapsayan ticari alana bağlanıyor; doğayla buluşan kapsayıcı bir kamusal alan olarak, insan, spor ve şehir kimliğinin bütünleşmesine fiziksel altyapı sağlıyor. Dikdörtgen formdaki stadyumun dış cephesinde, strüktürü bir zarf bir saran, çok katmanlı metal panellerle örülü, yumuşak kavisli eğrisel bir form elde ediliyor. Uzaktan da algınacak ikonik yapı gün içinde ışıltılı bir heykel olarak dikkati çekerken, geceleri stadyumdan yayılan renkli ışık hüzmeleri ve yüzeye uygulanan ışık oyunlarıyla dinamik bir görsellik kazanıyor.

Enerji, su, malzeme, atık, ekoloji ve ulaştırma ile ilgili taahhütleri içeren sürdürülebilir tasarım ilkelerini uygularken, en az 50 yıl ve üzeri bir operasyon ömrü hedefleyen, yapımında sağlam ve dayanıklı yüzeyler, malzemeler ve bileşenler tercih edilen yapının, sporun motive edici, birleştirici gücüyle, hem etkinlik hem de etkinlik dışı yoğun olarak kullanılmasıyla Dakar’ın ve Senegallilerin bir parçası olması öngörülmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :