Semra Uygur MİM'in Konuğu Oldu

mimarizm.com / 11 Mayıs 2021
Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM'in 10 Mayıs günü yayınlanan bölümüne Uygur Mimarlık kurucu ortağı Semra Uygur konuk oldu.

MİM"in 32. bölümünde Nevzat Sayın, yarışmalarla yapılmış, büyük ölçekli, zarif bir mimarlığın temsilcisi olarak “mimaride duygular herşeyden önemli” diyen Semra Uygur ile söyleşiyor. MİM Semra Uygur bölümü 10 Mayıs 2021 tarihinde, saat 23:00'da TRT2'de izleyici ile buluştu.

Yapımcılığını Lacivert Film’ in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.

*

Semra Uygur hakkında

Semra Uygur, 1956 yılında Erzincan’da doğdu, 1974’de İstanbul Üsküdar Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1980 yılında lisans, 1984 yılında lisansüstü diplomalarını aldı. 1983 yılından beri mimari tasarım ve proje çalışmalarına devam ediyor. 1986 yılında Özcan Uygur ile birlikte Uygur Mimarlık ‘ın kurucu ortağı oldu ve bugüne kadar hayata geçirilmiş yaklaşık 80 yapının yanında, 8'i birincilik olmak üzere 39'u ödüle değer görülen yaklaşık 80 mimari proje yarışmasına girdi. Uygur Mimarlık bünyesinde tasarımını yaptığı önemli yapıları arasında: AKM Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları, TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi, İSMEP Okul Projeleri (İstanbul’da 88 Okul), CER Modern Sanatlar Merkezi, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Mersin Defterdarlığı, Giresun Hükümet Konağı,Yüksek İhtisas Hastanesi Sosyal Tesisi, ODTÜ Lisansüstü Öğrencileri Konukevi , Türkiye Cumhuriyeti Dakka Büyükelçiliği ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda üç adet Sehitlik sayılabilir.

TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi ile Mimarlar Odası 2004 Ulusal Mimarlık Ödüller’inde yapı dalı ödülü, CER Modern Sanatlar Merkezi ile TSMD 2010 yılı tasarım ödülünü, Diyarbakır Yenişehir Belediye Binası ile 2018 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde yapı dalı ödülü aldı. 2015 yılında 2A Asian Architecture Awards kapsamında farklı kategorilerde iki projesi ile iki birincilik ödülü ve 2016’da Güngören Tozkoparan Ortaokulu ile THBB Mimarlık Ödülü’nü kazandı. 1996-1998 senelerinde Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde genel sekreter ve 2004-2005 senelerinde TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ikinci başkanı olarak görev yaptı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :