Şehir Yaşamının Mola Durağı; Sosyal Tesisler

mimarizm.com / 03 Ağustos 2018
Türkiye’nin önde gelen markalı konut ve ofis projelerinin iç mekanlarına imza atan Gönye Proje Tasarım kurucuları Yelin Evcen ve Gönül Ardal, rezidans projelerindeki sosyal tesislerin yoğun şehir yaşamının zorluklarını ekarte edebilecek hizmetler sunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Sosyal tesislerin rezidans projelerine artı değer katarken, kullanıcının yaşam kalitesini yükselten bir unsur olduğunu vurgulayan Gönye Proje Tasarım ortakları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal'a göre, bu projelerin hedef kitlesi ağırlıklı olarak iş hayatı aktif kişilerden oluştuğu için, sosyal tesislerin de yoğun şehir yaşamının zorluklarını ekarte edebilecek hizmetler sunması gerekiyor.

"Sosyal iletişimin korunacağı alanları projeye mutlaka dahil ediyoruz"

Sosyal tesisleri planlarken kullanıcıların evinden en kısa sürede ve en kolay şekilde ulaşabileceği fonksiyonları değerlendiren Evcen ve Ardal, şehir trafiği ve mesai sürelerinden arta kalan kişisel zamanların kısıtlılığını düşünerek kullanıcıların en kaliteli şekilde hizmet alabileceği mekanlar yarattıklarını belirtiyor: “Spor, spa ve kişisel bakım hizmetlerini barındıran mekanların yanı sıra kafe, restoran, oyun odaları ve aktivite kulüpleriyle sosyal iletişimin korunacağı alanları da mutlaka dahil ediyoruz. Böylelikle kullanıcılar iş hayatlarından arta kalan zamanın tümünü verimli bir şekilde kendilerine ayırabiliyor.”

Midclubs Cennetkoru

Midclubs Cennetkoru

Midclubs CennetkoruMidclubs Cennetkoru

Sosyal tesislerin ihtiyaç programlarını ve kullanım senaryolarını, projenin satış ve işletme stratejilerine uygun şekilde kurgulayan Gönye Proje Tasarım ekibi, her projede farklılaşsa da genelde sosyal tesis tasarımlarında danışma, soyunma odası, duş, WC, fitness salonu, sauna ve havuz gibi işlevleri ele alıyor; tesise ayrılan alan büyüdükçe de stüdyo, hamam, buhar ve masaj odası, çocuk oyun odası, hobi odaları, lounge, çok amaçlı salonlar, kafe ve restoranlar ile bu işlevleri daha da zenginleştiriyor. 

“İşleyişe uygun planlama en çok önem verdiğimiz konu”

Her sosyal tesis projesinde bu işleve ayrılan mekanların farklılık gösterebildiğini belirten Yelin Evcen, manzarası olan sosyal alanların yanı sıra otopark katlarında konumlandırılmış alanlarda da çalışabildiklerini, tasarıma başlarken öncelikle bu alanların analinizi yaparak ilerlediklerini vurguluyor: “Sosyal tesis, manzarası olan bir alanda konumlandırılmışsa mutlaka bunu vurgulayacak yerleşim planları üzerinde çalışıyoruz. İşverenin satış stratejileri de göz önünde bulundurduğumuz önemli konular arasında. Örneğin, orman temalı bir proje varsa ve sosyal tesisler için manzaralı bir mimari alan bırakılmışsa, jimnastik ve spa alanlarını mümkün olduğunca manzara odaklı yerleştiriyoruz. Sosyal tesislerde doğru işleyişe uygun planlama, ileride mekanın verimli kullanımı açısından çok önem verdiğimiz bir konu. Tüm işlevler, oluşturulan kullanım senaryosuna göre planlanıyor. Bu işlevlerin kullanım sırasına ve kolaylığına göre, en az yer kaybı ve en fazla konfor alanı ile planlanması ise işin püf noktasını oluşturuyor.”

Bugüne kadar farklı çevresel faktörlerde, boyutlarda ve işlevlerde sosyal tesis tasarımlarına imza atan Gönye, her bir projeyi kendi özelinde ele alıyor ve katma değer sağlayacak şekilde kurgulayarak son kullanıcının hizmetine sunuyor. Örneğin, Nidapark Seyrantepe projesinin sosyal tesisleri, şehir merkezinde konumlanan, dinamik, pratik ve hızlı bir yaşam tarzına odaklanarak çalışılmış.

Nidapark Seyrantepe

Nidapark Seyrantepe

Nidapark SeyrantepeNidapark Seyrantepe

Kapalı havuz, fitness ve kafe alanları içeren tesisi, tüm alanları bağımsız birer işletme olabilecek şıklıkta ve konforda tasarlayan ekip; detaylara gösterilen özen, doğru renk ve malzeme seçimleri sayesinde keyifli bir mekan ortaya çıkarmış. Projede çocuklar ve gençler için ayrı ayrı oyun odaları ve kapalı spor alanları da düşünülmüş.  

Midclubs Cennetkoru projesi için tasarlanan sosyal tesiste ise daha uzun saatler kalınan, kulüp ambiyansı yaratacak bir tasarım üzerinden ilerleyen Gönye ekibi; bar ve kafesi, lounge alanları, bilardo odası, fitness ve spa’sı ile kullanıcıların tüm günlerini burada geçirmek isteyecekleri modern bir şehir kulübü kurgulamış.

Midclubs Cennetkoru

Midclubs Cennetkoru

Midclubs Cennetkoru

Midclubs CennetkoruMidclubs Cennetkoru

Doğru malzeme seçiminin incelikleri

Yelin Evcen ve Gönül Ardal'a göre, sosyal tesis projelerinde en önemli konulardan biri de kullanılan malzemelerin uzun ömürlü ve dayanıklı olması. Estetik kriterlerden de kesinlikle vazgeçilmemesi gerektiğini düşünen ortaklar, tasarımlarına öncelikle görsel olarak doğru tarzı yakalayacak ürünlerin seçimiyle başlıyorlar. Daha sonra bu görsel etkiyi mümkün kılacak ve en iyi teknik çözümü sağlayacak malzemeler üzerinde karşılaştırmalı ve alternatifli bir çalışma yaparak seçimlerini belirliyorlar.

Midclubs Cennetkoru

Midclubs CennetkoruMidclubs Cennetkoru

Malzeme tercihlerinde her alan için kendi özelinde kriterler oluştuğunu belirten Gönül Ardal, malzemelerin son kullanıcıya temiz bir kullanım ve uzun ömür vadetmesine önem gösterdiklerini belirtiyor: “Sosyal tesislerde doğal taş malzemeleri zemin yerine duvar kaplamalarında tercih ediyoruz. Proje bütçelerine bağlı olarak doğal taş görünümlü kuvars, laminat, seramik gibi alternatif malzemeleri de sıklıkla değerlendiriyoruz. Malzemelerin çabuk deforme olma ihtimallerini düşünerek, son kullanıcıya temiz ve pratik bir kullanım konforu sağlayacak olmalarını da mutlaka gözetiyoruz. Rimless klozetler, tezgahla aynı akrilik malzemeden devam eden vitrifiyeler, sensörlü batarya ve rezervuar kumanda panelleri yoğun trafikli alanlarda tercih ettiğimiz ıslak hacim ürünlerinden. Duvar kağıdı kullandığımız alanlarda ise genellikle tekstil tabanlı, vinil yüzeyli ürünleri tercih ediyoruz. Fitness alanlarında ise kardiyo veya ağırlık çalışma alanlarına uygun olacak kalınlık ve dayanıklılıkta PVC kaplamalar kullanıyoruz. Özellikle sosyal tesislerde enerji ve su tasarruflu ürünler ile sürdürülebilir malzemelerin kullanımına dikkat ediyoruz.”

Nidapark SeyrantepeNidapark Seyrantepe


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :