Renzo Piano’dan Botín Kültür Merkezi

Tuba Tellioğlu Şeren / 06 Temmuz 2017
Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan İspanya Santander’deki kültür merkezi Botín; yarısı kara, yarısı deniz üzerinde yer alan ve zeminden yükseltilen formuyla kıyıdaki insanların deniz manzarasının engellenmesini önleyecek şekilde planlanmış.

Centro Botín sanatın yanı sıra eğitim ve kültür aktivitelerine de ev sahipliği yapacak çok işlevli bir merkez olarak tasarlandı. Santander Körfezi’ne açılan kültür yapısı, oldukça stratejik bir lokasyonda konumlanıyor. Hem deniz kıyısında, hem de tarihi şehrin hemen yakınında yer alıyor. Merkez, aynı zamanda arkasındaki kamusal mekanı tarihi Pereda Bahçeleri’ne bağlıyor. 

Proje, şehrin tarihi bölümüyle deniz arasındaki ilişkiyi güçlendirirken bir yandan da, daha önceleri bahçeleri denizden ayıran anayolun bir tünel vasıtasıyla yerin altına alınmasını sağlamış.  

Park ve deniz arasındaki stratejik bir noktada konumlanan Centro Botín, kütlesel olarak yarısı deniz yarısı ise kara üzerinde yükselecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle zemini ağaç yeşilliklerinin seviyesine yükseltilen yapının, parkta gezinen kişilerin deniz manzarasını engellemesinin önüne geçilmiş. Cam ve çelikten oluşan bir dizi yürüyüş yolu, iki yuvarlak hacmi birbirinden ayırarak merkezde yeni bir meydan yaratılmasına olanak tanımış. Binanın kuzey cephesinde yer alan ve zemin seviyesinden yükseltilen bu meydan tamamıyla kamuya açık olarak düzenlenmiş.   

20 metrelik bir çıkmayla deniz üzerinde konumlanan bu açık meydandaki merdivenler ve asansör, sanat merkezinin her iki bloğuna da erişim sağlıyor. 

Centro Botín’in iki farklı lobdan oluşan formu, tasarımı arıtmak ve inceltmek için yapılan detaylı modelleme sonrasında netleşmiş. Bu süreçte parkın, daha rahat bir biçimde deniz manzarasına açılmasını ve giriş bölümünün daha fazla ışık almasını sağlamak amacıyla yuvarlak bir formun daha uygun olacağına karar verilmiş. 

Binanın her iki lobundaki dış cepheler, 280 bin adet küçük, yuvarlak formlu, inci renginde seramik tuğlayla kaplanmış. Günışığını ve denizden gelen pırıltıları yansıtan bu parlak seramiklerle Cantabria atmosferi hafifletilmeye çalışılmış.

Kaynak, Domusweb
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :