Renzo Piano Göğe Yelken Açtı

Berfin Bayar / 02 Ağustos 2016
Renzo Piano ile Alvisi Kirimoto + Partners, Sardunya Adası'daki Faber Meydanı için yelkensi, dinamik bir enstalasyon tasarladı.

Renzo Piano ile Alvisi Kirimoto + Partners, İtalya'nın en büyük ikinci adası Sardunya'daki Faber Meydanı için hareketli ve sürekli değişen bir enstalasyon tasarladı. Mimarlar, adanın kuzeyinde yer alan Tempio Pausania'daki yürüyüş yolları üzerine, gökyüzünde dalgalanan bir dizi renkli yelken yerleştirdi.

Renzo Piano ile, dostluğu proje için önemli bir kaynak olan İtalyan şarkıcı-söz yazarı Fabrizio de André, mimarı ‘insan doğasının en duyarlı yorumcusu’ olarak onurlandıran enstalasyonun aynı zamanda küçük İtalyan kasabalarının güzelliğini ve önemini de vurguladığını belirtti.

renzo piano Sardinia

Renzo Piano'nun fikrinden yola çıkarak, Alvisi Kirimoto + Partners tarafından geliştirilen proje, yaya yolu üzerine asılı 12 elemandan oluşuyor. Bu renkli elemanlar, tarihi taş binalara ve çarşının pasajına bir fon oluşturuyor. Yeşil, altın rengi, kırmızı ve mavi kumaştan yelkenler rüzgar varken gökyüzünde dalgalanıyor, durgun havada ise binalar arasına gerilmiş tel ağının üzerine oturuyor.

renzo piano sardinia

Piano'nun geliştirdiği renklerin ‘örümcek ağı’ fikri, uygulama aşamasında meydana dokunmayan bir tel ve örtü labirentine dönüşse de gölge ve rengin dinamik etkisini kuvvetli bir şekilde yansıtıyor. Yelkenler kapalıyken, (Fabrizio de André’nin büyük tutkusu olan Faber-Castell pastel boyalarına referansla) enstalasyon, dar ve düzensiz sokaklar ile taş duvarlar arasında asılı duran ‘renkli 12 kalem’ gibi görünüyor.  

Çalışma özetle, çevre binaların duvarlarına ankastre edilmiş bir çelik tel ağı... Bu ağ ise, her köşesi diğer çubuklar için başlangıç noktası oluşturan, havada asılı bir dizi üçgen meydana getiriyor.

renzo piano sardinia

Kumaş geometrik biçimler, tıpkı yelkencilikteki gibi bir motor sistemine bağlı olarak rulo haline gelebiliyor. Bu dinamik sistem iki farklı düzenlemeye olanak sağlıyor: Açık yelkenler meydan üzerine üçgen gölgeler yaratıyor, kapalı yelkenler ise havada duran kablo ve rulolarla karmaşık bir sistem oluşturuyor. Ayrıca, açık kompozisyon görsel projeksiyonlara ev sahipliği yaparak sürekli değişen enstalasyona yeni bir boyut kazandırabilir.

renzo piano sardinia

renzo piano sardinia

Bu haber designboom.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :