Renzo Piano’dan Fotoğraf Pavyonu

Tuba Tellioğlu Şeren / 30 Mayıs 2017
Renzo Piano Building Workshop, Fransa’nın Le Puy Ste Réparade bölgesinde, strüktürün arazinin 6 metre derinliğine yerleştirilerek tamamıyla üzüm bağına entegre edildiği bir sanat pavyonu inşa etti.

RPWB tarafından tasarlanan yeni bina, prestijli Château La Coste bölgesine ait üzüm bağlarının tam kalbinde yer alıyor. 285 metrekarelik pavyon hem sanat galerisi, hem de şarap mahzeni olarak kullanılacak. Toprağın doğal topoğrafyası nedeniyle binanın tamamıyla araziye entegre edilmesini sağlamak amacıyla zemin 6 metre derinliğe kadar kazılmış. Tümüyle camla kaplı cepheler, çatı istinat ve sergileme alanı duvarlarında kullanılan ham betonla kontrast oluşturuyor. 

Binanın arazinin içine gömülü olması, ince metal kemerlere iliştirilmiş yelkenle kaplı çatıyı ön plana çıkarıyor. Bu kemerler, binanın hafifliğinin ve yataylığının altını çizerken bir yandan da üzüm bağının grafiksel dizilimine göndermede bulunuyor. Doğal ışıkla yıkanan 160 metrekarelik galeri mekanı, heykel ve fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapıyor. Geri kalan mekân, ise şarap mahzeni görevi üstleniyor.   

Galeri girişindeki açıklık, şarap mahzeniyle çevrili sergi mekanın ölçeğini açığa vuruyor. Ziyaretçilerin, karşılama binasından RPBW pavyonuna ulaşabilmeleri için kısa bir patikayı takip etmeleri gerekiyor. Patikanın sonundaki hafif eğim, ziyaretçileri sergi mekânının giriş bölümüne ulaştırıyor. Heykellerin sergilendiği binanın arkasındaki bölüm, pavyonun tüm genişliğini yansıtan bir sudan aynayla (havuz) genişletilmiş. 

Kaynak, Domus


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :