Renzo Piano Cenova’da Yıkılan Köprüyü Yeniden Tasarlıyor

mimarizm.com / 21 Aralık 2018
2018'in en trajik olaylarından biri, 14 Ağustos'ta Cenova'daki Morandi Köprüsü'nün çökmesi sonucu 43 kişinin hayatını kaybetmesiydi. Felaketten derinden etkilenen Cenova doğumlu mimar Renzo Piano, bölge yönetimine bir köprü tasarımı bağışlamayı teklif etti.

Proje görselleri ©Renzo Piano

Cenova Belediye Başkanı yıl bitmeden, 200 milyon Avro bütçeli, Cenova’nın tarihi denizcilik eserlerinden esinlenerek tasarlanan projeye Renzo Piano’nun öncülük edeceğini duyurdu.

Washington Post'ta yer alan habere göre, projenin 12 ay sürmesi ve 2019 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Talihsiz betonarme köprüyü tasarlayan Riccardo Morandi'nin adı yeni köprüye verilmeyecek. 

Piano’nun ücretsiz olarak sunduğu proje, gemi pruvasını andıran taşıyıcı ayaklar üstünde kurulacak. Kazada hayatını kaybeden kişilerin anısına 43 aydınlatma elemanı, gemi yelkenleri şeklinde köprü boyunca bir ışık yolu oluşturacak. Morandi Köprüsü’nün çöküşü sırasında takılan metal kabloların hatırlanmasını önlemek için köprü tasarımında sabit kablo kullanılmaması kararı alınmış.

Projenin inşasında Piano; inşaat firması Salini Impreglio, altyapı için Fincantieri ve resmi demiryolu kuruluşu Italferr ile birlikte çalışacak.

Köprünün çöküşünün üstünden dört aydan fazla bir süre geçmesine rağmen olayla ilgili kesin bir neden resmi olarak belirtilmedi. Kazadan sonra köprünün bakım kayıtları, köprünün güvenliğine dair 10 yıllardır duyulan endişeler, yaşlanan İtalya altyapısının bağlamında dikkat çekmeye ve değerlendirilmeye başlandı.

archdaily'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :