Paşabahçe’den Çevre Dostu Aware Collection

mimarizm.com / 03 Eylül 2020
Paşabahçe’nin doğayı ve çevreyi koruma amacıyla hayat verdiği yeni koleksiyonu Aware Collection, karbon ayak izini ve endüstriyel atık miktarını azaltırken sürdürülebilirliği estetik ve stil ile bir araya getiriyor.

85 yıldır birçok ilki tüketicisiyle buluşturan Paşabahçe çevresel sorumluluk bilinci, ileri üretim kabiliyeti ve inovasyon gücünü bir araya getirerek %100 geri dönüştürülmüş cam ürünlerinden oluşan ilk cam ev eşyası koleksiyonu Aware’i cam tutkunları ile buluşturmaya hazırlanıyor. 

Paşabahçe, çevre dostu Aware Collection ile, daha önce en az bir kez kullanılmış camları toplayıp geri dönüştürerek doğanın korunmasına katkıda bulunuyor. Yeni ham madde ihtiyacını ortadan kaldıran Paşabahçe, bu yolla döngüsel ekonomiye destek olurken, karbon ayak izini ve endüstriyel atık miktarını da azaltıyor. 

Paşabahçe, yeni koleksiyonu Aware’i İstanbul Boğazı’nın turkuazından ilham alarak tasarladı. 2 kupa ve 2 bardaktan oluşan Aware Collection ile herkesi sürdürülebilirliğin parçası olmaya ve doğaya katkıda bulunmaya davet eden Paşabahçe bu koleksiyonu üretmek için, kullanılmış cam ürünleri geri dönüşüm kutularından toplandıktan sonra özelliklerine ve boyutlarına göre ayrıştırıyor. Gerekli işlemlerden geçen kullanılmış camlar bu koleksiyonda yeniden hayat buluyor. Paşabahçe, Aware Collection ile piyasadaki diğer geri dönüştürülmüş cam ürünleri ile kıyaslandığında rengi, şeffaflığı ve transparanlığı ile kendi kalitesine yakışır bir koleksiyona imza atıyor. 

Paşabahçe, Aware Collection’ı bağlı olduğu Şişecam’ın Care For Next sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma vizyonu ile hayata geçirdi. 2011 yılında Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Cam Yeniden Cam” projesini hayata geçiren Şişecam, proje aracılığıyla bugüne kadar 1,3 milyon tondan fazla cam atığını geri dönüşüme kazandırarak, yeniden hayat verdi. Sonsuz kez, kalite kaybı olmadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen ve bu özelliğiyle en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olan camın üretiminde yüzde 10 cam kırığı kullanımı ile yüzde 2,5 oranında enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Sadece bir adet cam şişenin geri dönüştürülmesi, bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar elektrik tasarrufu sağlıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :