Novawood Ofis ve Showroom Binası

mimarizm.com / 17 Ocak 2018
İstanbul, Bulgurlu’da tasarlanan ve Avrupa Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında Studio Vertebra’ya iki ödül birden kazandıran “Novawood Ofis ve Showroom Binası”, etkinlik alanı, showroom ve ofis fonksiyonlarını bir arada barındıran esnek yapısıyla farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.

İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra’nın, ahşap ve orman ürünleri alanında faaliyet gösteren Novawood markası için İstanbul, Bulgurlu’da tasarladığı 1.800 m² inşaat alanına sahip Novawood Ofis ve Showroom Binası, önündeki açıklığın etkinlik/organizasyon alanı gibi kullanılabildiği, showroom ile birleşen bir ofis yapısı olarak, birçok gereksinime aynı anda cevap veren tasarımıyla dikkat çekiyor.

Studio Vertebra, Novawood Ofis ve Showroom Binası ile 2016 yılında Londra’da gerçekleşen, mimari ve gayrimenkul projelerinin yarıştığı Avrupa Gayrimenkul Ödülleri'nde, “Yapı Mimarisi” ve “Mekan İç Mimarisi” kategorilerinde ödüle layık görülmüştü.

Novawood Ofis ve Showroom Binası

Novawood Ofis ve Showroom Binası

Yapının zemin katında ahşap ürünlerinin sergilendiği showroom alanı, diğer katlarda ise ofis birimleri yer alıyor. Merkez ofisin giriş katında, 138 farklı ahşap ve parke çeşidinin birebir numunelerinin sergilendiği platformlar oluşturulmuş. Yeni showroom konseptiyle, katalog ve bilgisayar üzerinden verilen ürünler; girişimciler, müşteriler ve mimarlar için etkileşimli bir alışverişe dönüştürülmüş.

Mevcut yapıya verimli alan çözümleri

Novawood Ofis ve Showroom Binası, İstanbul Çamlıca’da bulunan mevcut yapının güçlendirilmesi ve dönüştürülmesi fikriyle tasarlanmış. Proje için tasarlanan alternatif kurgu, biçimsel ve bütçesel anlamda serbest kararlar içeriyor.

Yapının taşıyıcı sistemleri güçlendirilerek ve merdiven kovası arka cepheye doğru kaydırılarak iç mekanda daha verimli alanlar kurgulanmış. Zeminde oluşturulan yırtık ile hem bodrum kata ikinci bir giriş sağlanmış, hem de doğal ışık ile beslenen iç bahçe oluşturulmuş. Bu alanlarda kullanılan doğal malzemeler yapıya sıcaklık katmış.

Novawood Ofis ve Showroom Binası

Novawood Ofis ve Showroom Binası

Novawood Ofis ve Showroom Binası

Dengeli alan çözümlerine sahip ofis birimlerinde, proje genelinde kullanılan toprak tonlarının da etkisiyle sıcak ve ciddi mekanlar elde edilmiş. Ahşap sevenler için 250 m2 alanda tasarlanan showroom biriminde ise geniş yelpazede ahşap ürünleri sergileniyor.

Novawood Ofis ve Showroom Binası


Künye
Proje Adı: Novawood Ofis ve Showroom Binası
İşveren: Novawood
Rekonstrüksiyon ve İç Mimari Tasarım: Studio Vertebra
Konum: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 1.800 m2


Studio Vertebra hakkında ayrıntılı bilgi için Çat Kapı söyleşimizi okuyabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :