Mimarların Tasarladığı En İyi 10 Ürün

Tuba Tellioğlu Şeren / 28 Nisan 2016
Bu yıl, 55. Milano Tasarım Haftası (Salone del Mobile) kapsamında sunulan birçok yeni üründe Zaha Hadid, BIG, Herzog & de Meuron, MAD, David Adjaye ve Daniel Libeskind gibi ünlü mimarların imzasına rastlanıyordu. Mimarlar tarafından tasarlanan en iyi 10 ürünü bir araya getirdik.

BIG tasarımı Artemide marka ‘Alphabet of Light’ aydınlatma

Ünlü mimarlık ofisi BIG, Artemide için duvara monte edilebilir, harf biçiminde yeni bir aydınlatma tasarladı. Yeni serinin her bir parçası, aydınlatıldığında görünmez hale gelen elektromanyetik bağlantılarla birbirine eklemlenen son derece basit elemanlardan oluşuyor. Bu parçalarla harf dışında farklı şekiller de yaratılabiliyor.  

Nendo tasarımı ‘Sway’ masa

sway masa

Nendo’nun Marsotti Edizioni için tasarladığı ‘Sway’ masa, bir yöne doğru eğrilen ilginç yapısıyla sert ve ağır bir malzeme olan mermerin fiziksel limitlerini zorluyor. Tasarımcılar ise “Mermerin ağırlığı bazen negatif bir özellik gibi algılanıyor ama biz bu özelliği tasarımda cesurca öne çıkarmak istedik. Sonuçta ortaya bir yana doğru eğilmiş ancak başarılı bir biçimde dengede duran bir masa çıktı.” diyor.  

MAD tasarımı Olivari marka ‘Marilyn’ Kapıkolu

MAD kapıkolu

MAD’ın Olivari için tasarladığı ‘Marilyn’ kapıkolu, firmanın Ontario, Mississauga’daki Absolute Kulelerini anımsatıyor. İkiz kuleler yuvarlak hatları nedeniyle Marily Monroe kuleleri olarak adlandırılmıştı.  

Daniel Libeskind tasarımı Alessi marka ‘Time Maze’ Duvar saati

Daniel Lİbeskind
Düzensiz kalem hareketlerini ya da borsa takip çizelgesini anımsatan Daniel Libeskind tasarımı ‘Time Maze’ saatin analog yüzü ve fonksiyon bölümü, zikzaglı çizgilerin tam kesişim noktasında bulunuyor.   

Daniel Libeskind tasarımı Antrax marka ‘Android’ radyatör

Antrax
Daniel Libeskind tasarımı ‘Android’ radyatör, rüzgarda salınacak kağıt ya da kumaş parçalarını andırıyor. Ürün birçok farklı özelliğiyle çevre duyarlılığına sahip olduğunu ispatlıyor. Örneğin, radyatörün panellerinde yüzde yüz geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmış ve ürünün çalışırken en az seviyede su tüketmesi sağlanmış.  

Herzog & de Meuron tasarımı Laufen banyolar

laufen banyo
İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron, yakında inşası tamamlanacak olan Manhattan’daki gökdelenlerinde de kullanmak üzere tanınmış banyo ürünleri markası Laufen için çok özel bir seri üretti.

Zaha Hadid tasarımı Citco marka ‘Valle’ siyah granit raf ünitesi

Zaha Hadid
Zaha Hadid tasarımı Citco marka ‘Valle’ siyah granit raf ünitesi, dört parçadan oluşuyor ve bu parçalardan her biri istenildiğinde bağımsız üniteler şeklinde de kullanılabiliyor. Zaha Hadid “Valle, siyah granitin çok sofistike bir biçimde işlendiği özel bir ürün. Siyah granitin performansını ve özelliklerini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için Citco ile çalışmalarımız devam edecek.” demişti. 

David Adjaye tasarımı Axor marka ‘Ritual’ musluk

David Adjaye
David Adjaye tasarımı Axor marka ‘Ritual’ muslukta siyah granit ve bronz bir arada kullanılmış. Modern ve sofistike görünümüyle yeni ürün, yeni nesil banyolardaki suyun önemine dikkat çekiyor. 

Zaha Hadid tasarımı Saway & Moroni marka ‘Mew’ masa


Zahid Hadid'in poliüretan plastik kullanarak tasarladığı ‘Mew’ masa iki farklı parçadan oluşuyormuş gibi görünmesine karşın, aslında devam eden tek bir yüzeye sahip. Saway & Moroni, “Tasarım öncelikle akla iki farklı yüzeyi getiriyor ama başarılı tasarımı onun çeşitli kıvrımlara sahip tek bir parçadan oluştuğunu hemen dışa vuruyor.Tıpkı fütüristik ve akışkan bir origami gibi,” diyor. 

Nendo tasarımı Kartell marka ‘H-Horse’ salanan at

nendo rocking horse
Nendo tasarımı sallanan oyuncak at, transparan plastikten üretilmiş. H kirişinin şeklinden ve formal özelliklerinden esinlenilerek tasarlanan sallanan at 'H-Horse', sadece üç yüzeyin birleştirilmesinden meydana geliyor.   

Bu haber archdaily’den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :