Fujimoto COS İçin 'Işık Ormanı' Tasarladı

Tuba Tellioğlu Şeren / 17 Mart 2016
İsveçli giyim markası COS, Milano Salone del Mobile’de sergilenecek enstalasyonu için Japon mimar Sou Fujimoto’yla birlikte çalışıyor.

Son beş yıldır Salone del Mobile’deki ilginç enstalasyonlarıyla gündeme gelen ünlü giyim markası, daha önceki yıllarda Nendo ve Snarkitecture gibi firmalarla birlikte çalışmıştı. Serpentine Gallery Pavilion 2013, House NA ve Musashino Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzesi & Kütüphanesi gibi birçok önemli projeyle adından söz ettiren Sou Fujimoto'ya COS, bu kez minimalizmin ve negatif alanın sınırlarını zorlayan başarılı tasarımları nedeniyle başvuruyor.

Render görseli Sou Fujimoto Architects izniyle

Fujimoto’nun Salone del Mobile için gerçekleştireceği enstalasyon, ışık ve karanlık oyunları üzerine odaklanacak. Milano’un merkezinde daha önce bir sinema salonu olarak kullanılan mekanda mimar, ziyaretçilerin mekanla karşılıklı etkileşim içinde bulunmalarını teşvik edecek ve uzamsal farkındalıklarını arttıracak bir “ışık ormanı” yaratmayı planlıyor.


“Yukarıdan aşağı doğru yansıtılan ve sayısız konik biçimli ışık hüzmesinin bir araya gelmesiyle oluşturulan ‘ışık ormanı’ndaki her bir aydınlatma elemanı belli aralıklarla yanıp sönerek çeşitli oyunlara sahne oluyor. Böylece insanlar ışığın cazibesine kapılmışcasına bu orman içinde bir gezintiye çıkacaklar. Bu da ziyaretçiler ve ışık arasında yoğun bir etkileşimin meydana gelmesini sağlayacak” diyor Fijumoto. 2000 yılında Tokyo Üniveritesi’nden mezun olduktan hemen sonra kendi firması Sou Fujimoto Architects’i kuran mimar projesiyle ilgili detayları ekliyor: “Spot ışık fikri mekanın tiyatro olarak kullanılan önceki haline bir gönderme niteliği taşıyor. Buradaki spot ışıkları; moda, mekan ve ormanı mimari form olarak birbirine bağlayan bir arayüze dönüşüyor.”

COS'un Serpentine tshirtleri-2013 

COS ve Sou Fujimoto işbirliğinde yaratılan enstalasyon, 12-17 Nisan 2016 tarihlerinde, Milano’da gerçekleşecek Salone del Mobile Fuarı kapsamında sergilenecek. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :