MİM'in Yeni Konuğu Tansel Korkmaz

mimarizm.com / 10 Aralık 2020
MİM'in 10 Aralık Perşembe günü saat 20:00'da yayınlanacak bölümünde Nevzat Sayın Tansel Korkmaz'ı konuk ediyor.

MİM' in 11. Bölüm Konuğu Tansel Korkmaz 10 Aralık 2020 tarihinde, saat 20.00'da TRT2 ekranlarında izleyici ile buluşacak. Tarih, teori ve eleştirinin ortak paydasında mimarlık düşünmek ve başka bir açıdan daha mimarlık konuşmak için Nevzat Sayın, Tansel Korkmaz ile söyleşiyor.

Yapımcılığını Lacivert Film’ in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen  MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve  TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise  tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi. 

*

Tansel Korkmaz Hakkında

1986 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu; yüksek lisans ve doktora derecelerini de aynı kurumdan aldı. ODTÜ’de 1987-92’de araştırma görevlisi, 1993-2001’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2005 yılında kurulan Bilgi Mimarlık yüksek lisans programının kurucu ekibinde yer aldı ve bu kurumda 2009 yılında eğitime başlayan Mimarlık Fakültesinde Dekan vekili olarak müfredatın hazırlanması ve fakülte kadrosunun oluşturulması sorumluluğunu üstlendi. Modern mimarlık ve sonrası tarihi/kuramı/eleştirisi üzerine dersler veriyor ve kent mirasının korunması ve kentsel rehabilitasyon üzerine stüdyo yürütücülüğü yapıyor. Bu konularda çok sayıda makaleleri yayınlandı.

Nevzat Sayın Hakkında

Nevzat Sayın 1954 yılında, Hatay’da doğdu. 1978 yılında, Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980'e kadar sosyal konutlar üzerine bir yüksek lisans çalışması; 1984'e kadar usta-çırak yöntemiyle okul sonrası mimarlık eğitimi; 1986'ya kadar bilgi/görgü artırma gezileri ile ilgilendi. 1986’da farklı ölçek ve konularda mimarlık hizmeti vermek amacıyla karılımcı bir yönetim ve yürütme anlayışına sahip olan Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri’ni kurdu.

Mimarlık kariyeri boyunca yurt içinde ve dışında çeşitli sergilere katıldı ve ödüller aldı. 2004'te Düşler Düşünceler İşler, 2015’te Bir Yapı Kitabı, 2019’da son on beş senelik üretimini bir araya getirdiği Düşünceler İşler yayımlandı. NSMH çatısında süren mimarlık çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’nin farklı mimarlık okullarındaki eğitim çalışmalarının bir uzantısı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesidir. Mimarlık öğrencileri için yaz okulları, seminerler, jüriler, atölye çalışmaları da mimarlık eğitimi ile ilişkisinin önemli parçaları olmaya devam etmektedir. Çalışmalarının önemli bir bölümünü mimarlığa ve sanata dair yazılar, röportajlar, sergiler ve yayınlar oluşturmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :