MİM'in Sekizinci Bölüm Konuğu Sevinç Hadi

mimarizm.com / 11 Kasım 2020
Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu “MİM"in 12 Kasım 2020 tarihinde yayınlanacak 8. bölüm konuğu Sevinç Hadi.

MİM'in 8. bölüm konuğu Sevinç Hadi 12 Kasım 2020 tarihinde, saat 20:00'da TRT2 ekranlarında izleyici ile buluşacak. Uzun soluklu bir mimarlık hikayesinin kahramanlarından biri olarak Sevinç Hadi kendi hikayelerini anlatıyor.

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen, MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi. 

 

*

Sevinç Hadi Hakkında

Sevinç Tüjümet Hadi, 1934’te Mersin’de doğdu. 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. 1960’ta Stuttgart, Hochschulbauamt’ta , 1961’de Werner Gabriel Bürosunda konut ve ofis projelerinde çalıştı. 1962’de, Prof. Nezih Eldem’le birlikte Taşkışla’da, İTÜ İnşaat Fakültesi Kütüphanesi proje ve uygulamasında çalıştı. Yine 1962’de İstanbul’da kurduğu serbest mimarlık bürosunda, Göreme ve Şile dahil olmak üzere bazı kentlerin planlarını yaptı. 1964 yılında Şandor Hadi ile çalışmaya başladılar. Tasarlayıp uyguladıkları evlerden bazıları Rumelihisarı Valeria Szaszy evi (1976), Hortaçsu evi ve Tütüncü - Hadi yazlık evidir (Tuzla 1978). Oktay Öge, Tulga Tollu restorasyon projelerini yaptılar. Birçok mimari proje yarışmasına katıldılar ve ödüller kazandılar. Birlikte Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi (1978-80) ve Milli Reasürans T.A.Ş. Genel müdürlük Binası (Maçka 1984) projelerini yaptılar. 1986 yılında Şandor Hadi vefat etti. Milli Reasürans, Mimarlar Odası Ulusal Sergisinde proje dalında (1992) ve yapı dalında (1994) ödüle layık görüldü. İlerleyen zaman içerisinde Sevinç Hadi, Tülin Hadi ve Cem İlhan’la ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldı, ödüller aldılar. 2012 yılında Serbest Mimarlar Derneği Sevinç Hadi ve Şandor Hadi’ye büyük ödül verdi. 2019 yılında Kuruçeşme’de ahşap ev restorasyonunu tamamladı. 1965’ten bu yana Sevinç Hadi üniversitelerde mimarlık eğitimi vermektedir. Kent ve çevresi ile bağlamsal ilişkiler kuran, kullanışlılığı amaç edinen; çağdaş, yalın, ağırbaşlı, ferah ve huzur yaratan mekanlar elde etmeyi çalışmalarında hedeflemişlerdir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :