MİM'in Bu Hafta Konuğu Hakan Demirel

mimarizm.com / 03 Kasım 2020
Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu “MİM"in 5 Kasım 2020 tarihinde yayınlanacak 7. bölüm konuğu Hakan Demirel.

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen, Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM programının yeni bölümü, 5 Kasım 2020 tarihinde, saat 20:00'da TRT2 ekranlarında izleyici ile buluşacak.  “MİM"in 7. bölüm konuğu hem doğru hem güzel mimarlık nesnelerinin tasarımcısı olarak Hakan Demirel.

Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE,  TRT 2 youtube kanalı ve  TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise  tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.  

Konuk Hakan Demirel'in Gözünden "MİM"

İkinci bölümünü geçtiğimiz Perşembe günü keyifle ve hayatımda bir anı oluşturacak biçimde bir arkadaşım ile izledik. İzmir-İstanbul otobanında saatin yaklaştığını farkedince direksiyonu yemek molası vermek için kırıp MİM'i izlemek üzere molamızı vermiş olduk. 

Doğan Tekeli ile gerçekleşen program molanın nasıl geçtiğini bile anlayamadığımız bir biçimde başladı ve bitti. Restorantta çok sevgili arkadaşım Ahmet Doğu İpek'in elinde telefon, benim elimde telefon ekrana çakılmış bir şekilde bu güzel sohbeti dinledik, devamında da yolda dinlediklerimiz üzerinden neredeyse bir o kadar da biz sohbet ettik. 

Mimarları daha önce hiç düşünmedikleri bir şekilde kendilerini ve yaptıklarını tekrar görmelerini sağlayacak inanılmaz akışkan bir konuşma olmasını sağlayan Nevzat Sayın'ın her ne yapıyorsa onu kendine has bir hale getiriyor olması eşsiz. Beni arabayı onca uzun yol sonrasında kenara çekip tekrarını değil de tam da olduğu anda o bölümü izlemeye sevkedecek başka ne olabilirdi diye düşündürmedi diyemem. 

Mimarlığı ve mimarları tekrar bu bakış açısı ile dinlemek ve izlemek oldukça keyifli, her haftayı iple çekiyorum, umarım bu kapsamlı sohbetler dizisi nefis bir arşiv olarak yıllara yayılacak ve mimarlık hakkında derin bir algı açıklığı oluşmasına katkı sağlayacaktır.

*

Hakan Demirel Hakkınnda

1983’de Malatya’da doğan Hakan Demirel, 2001 yılında Malatya Lisesi’nden mezun oldu ve mesleki eğitimini alacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne başladı. Öğrenim hayatı süresince ulusal-uluslararası birçok yarışmaya katıldı, çok sayıda ödülün sahibi oldu.2006 yılında bitirdiği fakültesinde 2007 yılında diploma jüri üyesi olarak yer aldı.2007-2008 yılları arasında eğitim amaçlı New York’ta bulundu.

New York'tan döndükten sonra 2008 yılında Arif Suyabatmaz ile birlikte Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ı kurdu. 2011'de henüz 28 yaşındayken “Europe 40 Under 40” ödülünü alarak Avrupa'nın en iyi 40 yaş altı 40 mimarından biri olarak seçildi. 2014 yılında, Türkiye’nin ilk kez katılım gösterdiği Architecture+Design & CERA Ödülleri’nin Türkiye ayağı TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD’nin katkılarıyla gerçekleşti ve Türkiye'nin en iyi genç mimarı seçilen Hakan Demirel, yarışmanın uluslararası ayağında “The Golden Emerging Architects” olarak seçilen 5 mimardan biri oldu. Hakan Demirel aynı zamanda 2012 yılı itibariyle YTÜ Tasarım Stüdyosu'nda yarı zamanlı stüdyo yürütücülüğü yapmakta ve diploma jürilerinde yer almaktadır.  2015’de üye olduğu İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nde 2017 yılından beri dernek yönetim kurulu üyesidir. Hakan Demirel, 2018 yılında Zürih’te kurdukları ofis ile birlikte’ Suyabatmaz Demirel Architects’ olan adlarını 19:4 Architects olarak kodlayan ofis bünyesinde İstanbul ve Zürih’te mesleki çalışmalarına devam etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :