Mekâna ve İnsana Dair Güncel Yaklaşımlar – Tartışmalar – Çalışmalar

mimarizm.com / 23 Ocak 2023
Melis Oğuz'un derlediği "Mekâna ve İnsana Dair Güncel Yaklaşımlar – Tartışmalar – Çalışmalar" İdeal Kent Yayınları'ndan yayımlandı.

Mekânı temel alarak “olana”, “yapılana”, “değişene” ve “dönüşene” odaklanan "Mekâna ve İnsana Dair Güncel Yaklaşımlar – Tartışmalar – Çalışmalar" başlıklı kitap Melis Oğuz’un Medyascope’ta yaptığı Mekan ve İnsan programının 33 bölümünün metne dönüşmüş, evrilmiş ve büyük bir oranda da geliştirilmiş halini içeriyor. Mekânsal çalışmaların nabzını tutan bir derleme olmakla birlikte, aynı zamanda belli bir zaman serisinde gerçekleştirilen program dolayısıyla bir serüvenin de özeti niteliğinde.

Bütün kentsel eylemlerin ya da eylemsizliklerin nesnesi gibi duran mekân en nihayetinde her türlü kentsel ve insani varoluşun öznesi durumundadır. Bu bağlam içinde düşünüldüğünde mekânın sonsuz sayıda versiyonu, zamana ve onun içini dolduran insana göre değişen sonsuz sayıda biçimi söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında kitap, kent ve insan için çok dinamik bir olgu halini alan mekân üzerine düşünmek isteyenler için heyecan verici bir çalışma.

44 yazarın katkı koyduğu kitap, (a) Kentsel Hafıza, Katmanlar ve Toplumsal Bellek, (b) Kentsel Adalet ve Mekânda Dönüşüm, (c) Kentsel Eşikler ve Tasarım, (d) Kentsel Hareketlilik ve Sınırlar, (e) Kentsel Planlamada Bilgi, İletişim ve Teknoloji, (f) Alternatif Yaklaşımlar ve Planlamada Eleştiri ve (g) Kırsal Planlama ve Planlamada Yeni Arayışlar başlıklı yedi bölümden oluşuyor.

 

*

Doç. Dr. Melis Oğuz Hakkında

Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni 2001 senesinde bitirdikten sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama (2005) ve Sosyoloji (Çift Anadal Programı, 2006) lisans derecelerini tamamlayan Oğuz, yüksek lisans derecesini London School of Economics and Political Science, Sosyal Politika Bölümü’nden almıştır. Berlin Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Çift Doktora Protokolü kapsamında göçmen kadınların kamusal alan kullanımları ve kentsel hareketlilikleri üzerine hazırladığı
doktora çalışmasını 2016 senesinde tamamlamıştır. Doçentlik unvanını 2021 senesinde almıştır. Beykent Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım (İngilizce) Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürütmekte ve tam zamanlı olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. Oğuz, Medyascope’ta kent araştırmaları ve çalışmaları üzerine haftalık tartışma programı olan Mekân ve İnsan’ın koordinatör ve sunucusudur. İstanbul Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Egzersiz ve Spor Bilimleri lisans eğitimine devam etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :