İdeal Kent Yayınları 100. Yıl Kitaplığı Özet Gönderim Tarihi Uzatıldı

mimarizm.com / 10 Mart 2023
İdeal Kent Yayınları'nın, Cumhuriyetin 100. Yılında Mimarlık, Planlama ve Yerel Yönetimler kitaplarına özet gönderim için son tarih 25 Mart 2023 olarak güncellendi.

SÜRE UZATIM DUYURUSU

Cumhuriyetin 100. yılı için hazırladığımız seri kitaplara yazı göndermek isteyen çok sayıda araştırmacı ve hocamız oldu. 6 Şubat depremi sonrasında hocalarımız hem yardım çalışmalarına katkı için hem de incelemeci ve raportör olarak sahada görev aldılar.

Sahadaki çalışmalardan dolayı metin gönderemediklerini ifade eden hocalarımızın yapacakları katkıları önemsiyoruz. Bu amaçla Mimarlık, Planlama ve Yerel Yönetim kitaplarına özet göndermek isteyen araştırmacılar için 25 Mart 2023 tarihine kadar süre uzatımı planlanmıştır.

*

Kitap Bölüm Çağrısı

İnsan ve mekân ilişkisinin en girift göstergesi olarak kent, tarih boyunca yaşadığı değişimlerin en köklüsüyle cumhuriyet fikriyle birlikte karşılaşmıştır. Bu karşılaşma tarihsel bağlam içerisinde hem mekânsal hem toplumsal hem de bireysel açıdan çok ayırdedici bir nitelik taşımaktadır. Ulus devlet süreciyle birlikte Cumhuriyet fikri mekânın kullanımını özgürleştirici etkisiyle kamusal yapıları şekillendirdiği gibi bireyin toplum ve devlete karşı konumunu da sarsıcı bir şekilde dönüşüme uğratmıştır. Bu dönüşüm kimi yerde modern bir gereklilik olarak topluluğa tek seçenek kıvamında sunulmuş, zamanın ruhu tarafından dayatılmış, kimi yerde de toplumun engellenemez, önüne set çekilemez arzusu olarak tarih sahnesine çıkmıştır.

Bu serinin amacı 100 yıllık Cumhuriyet birikimini Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 yılında kuruluşuyla birlikte mimarlık düşüncesi ve pratikleri, kentin planlaması ve şekillenmesi, kentsel alandaki insani durum ve ilişkiler ile birlikte yönetim düşünce ve pratiklerinde de çok köklü değişimler meydana getirmiştir. Bu değişimin ana güzergâhları cumhuriyet fikrinin etkisi, gücü ve imkânlarıyla gerçekleşmiştir.

Gerçek bağlamı içinde ele alarak, bütün imkân ve imkansızlıkları, hülyası ve heyecanı, umudu ve korkusu ile mimarlık, planlama, kentleşme ve yerel yönetimler alanında yeniden bir vatan kurma deneyimine ilişkin bilanço çıkartmaktır. Bilanço, doğası gereği yapılanı ve yapılamayanı bütüncül bir şekilde değerlendirmeyi gerektirmektedir. Geleceğe ilişkin bir tasavvur veya bir güzergâh oluşturabilmek için ise öncelikli olarak bu bilançonun çıkartılması gerekmektedir. Ardından Cumhuriyetin yeni yüzyılına hazırlanmak ve onu doğru bir şekilde kavramak için bilançonun göstergelerinden faydalanarak yeni araçları geliştirmek gerekmektedir.

Kent kavramının bütüncül şekillenmesinde birlikte ele alınması gereken planlama, mimarlık, kentleşme ve yerel yönetimlerin temel düzeyde mekânı örgütleme işlevi üstlendiğini vurgulamak ve bu bağlamda şehircilikle ilgili kavramların kartografyasını ortaya çıkartmak cumhuriyetin 100. yılında İdealKent için bir sorumluluk olarak görülmektedir. Hazırlamayı planladığımız dört temel kitap teorik bağlamın yanı sıra, tarihsel bağlamı, aktörleri ve kurumları da içerecek şekilde planlanmaktadır.

CUMHURİYETİN 100. YILINDA MİMARLIK, PLANLAMA, KENTLEŞME VE KENTSEL TOPLUM ile YEREL YÖNETİMLER kitaplarına yazı göndermek için ilgili kitabın yazı çağrı sayfasından daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :