Konut, Afetler ve Kentleşme Üzerine Yazılar Murat Balamir’e Armağan

mimarizm.com / 12 Ocak 2023
Ö. Burcu Özdemir Sarı ve G. Pelin Sarıoğlu Erdoğdu'nun derledikleri "Konut, Afetler ve Kentleşme Üzerine Yazılar Murat Balamir’e Armağan" İdeal Kent Yayınları'ndan yayımlandı.

Konut, Afetler ve Kentleşme Üzerine Yazılar, Murat Balamir’e Armağan kitabı Murat Hocanın uzun yıllar akademik alana vermiş olduğu katkıya bir saygı olarak düşünülmelidir. Onun titiz ve son derece mükemmeliyetçi yönü akademisyen olarak yetiştirdiği öğrencilere de aktardığı çok önemli bir özelliği olarak bilinmektedir. Murat Balamir’e armağan kitap olarak tasarlanan bu çalışmada, Balamir’in akademik hayatının farklı dönemlerinde ağırlık verdiği temel konuların ışığında ve izinde çalışmalar ve düşünceler bulacaksınız. Balamir’in akademik hayatının iki temel ekseninden birini ‘konut, mimarlık ve planlama’ diğerini ise ‘afetler, risk yönetimi ve sakınım planlaması’ oluşturmaktadır. Bu sebeple kitabın adı ‘Konut, Afetler ve Kentleşme Üzerine Yazılar’ olarak belirlenmiştir. Bu başlıkların çok geniş ve belki de ilişkisiz olduğu düşünülebilir. Ancak, kentsel planlama şemsiyesi altında, Balamir, akademik hayatı boyunca bu konuları ustalıkla bir arada ele almakta ve birbirleriyle ilişkilerini tüm incelikleri ile ortaya koymaktadır.

 

*

Ö. Burcu Özdemir Sarı Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2000 yılı mezunudur. Yüksek Lisans derecesini 2003 yılında aynı üniversiteden Şehir Planlama alanında almıştır. Doktora çalışmalarını, Almanya Dortmund Teknik Üniversitesinde tamamla-mıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölü-münde öğretim üyesidir. ‘Kent ekonomisi’ ve ‘Konut’ derslerini yürüt-mektedir. İlgi alanları arasında kentsel çalışmalar, konut ve hane halkı ekonomisi, konut politikaları ve konuta yeniden yatırım yer almakta-dır. Kent Planlama (İmge), Urban and Regional Planning in Turkey (Springer) ve Housing in Turkey: Policy, Planning, Practice (Routledge) kitaplarının derleyenlerindendir. 2021 yılından beri Kent Araştırmaları Enstitüsü Konut Çalışmaları Programının direktörlüğünü yürütmektedir.

G. Pelin Sarıoğlu Erdoğdu Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2000 yılı mezunudur. Yüksek Lisans derece-sini 2003 yılında aynı üniversiteden Şehir Planlama alanında almıştır. Doktora çalışmalarını, Hollanda Groningen Üniversitesinde Ubbo Em-mius doktora bursiyeri olarak tamamlamıştır. Doktora tezi 2013 yılında kitap olarak basılmıştır. 2017 yılında Doçent unvanını almıştır. Doğuş Üniversitesi Mimarlık Bölümünde çalışmaktadır. İlgi alanları konut araştırmaları, konuta mülkiyet çalışmaları, temel tasarım ve tasarım eğitimi üzerinedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :