Masumiyet Müzesi Londra'da!

mimarizm.com / 28 Ocak 2016
Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi'nin özgün bir versiyonu, Londra Somerset House'ta sergilenmeye başlandı.

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un 2008 yılında yayımlanan aynı adlı romanından ilhamla kurduğu ve 28 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da ziyaretçilere açılan Masumiyet Müzesi, TurkishBank UK desteği ile Londra’da tarihi Somerset House’a taşındı.

Avrupa Konseyi himayesinde Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her yıl verilen en uzun soluklu ve Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülü olan Yılın Müzesi (EMYA) ödülüne 2014 yılında layık görülen Masumiyet Müzesi’nin The Somerset House’daki özgün versiyonu, her biri romanın kahramanları Kemal ile Füsun arasındaki ilişkinin belirli bir anını temsil eden gündelik eşyalarla dolu 13 vitrine odaklanıyor.

Ünlü İngiliz yönetmen Grant Gee’nin prömiyeri 2015 Venedik Film Festivali’nde yapılan "Innocence of Memories" (Anıların Masumiyeti) adlı son filminin Londra’daki ilk gösterimi de aynı gece yapıldı. Gee’nin filmi, müzenin yapımı hakkında orijinal materyalleri ve roman sayfalarının orijinalleri ile aynı basımlarını içeriyor.

Yazar Orhan Pamuk, Somerset House binasında açılan sergi ile ilgili, "Masumiyet Müzesi’nin daha geniş bir dünyaya ulaşma şansı ve yeni bir yaşam fırsatı bulmasından mutluluk duyuyorum." yorumunu yaptı.

TurkishBank Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, bu önemli organizasyona destek vermekten gurur duyduklarını söyleyerek "misyonumuz Türklerin İngiltere'deki ihtiyaçlarına cevap vermektir" dedi.

27 Ocak - 3 Nisan 2016 tarihleri arasında açık olacak serginin düzenlendiği Somerset House, yılda ortalama 2,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :