Türkiye, Londra Tasarım Bienali’nde

mimarizm.com / 24 Şubat 2016
Bu yıl ilk defa 7-27 Eylül tarihleri arasında “Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) teması altında düzenlenecek Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye de yer alacak. Bienalin Türkiye sergisinin koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) üstleniyor. Sergide yer alacak proje ise tasarım ofisi Autoban tarafından gerçekleştirilecek.

Ulusal temsil modelini benimseyen ve kırka yakın ülkenin katılacağı bienaldeki Türkiye sergisinin koordinasyonunu İKSV yürütecek. Türkiye sergisinde yer alacak ekibin belirlenmesi için İKSV tarafından, çeşitli kurumlara iletişim danışmanlığı yapan sanatçı Paul McMillen liderliğinde, Koleksiyon Marka ve Tasarım Direktörü Koray Malhan ve mimar Zehra Uçar’dan oluşan bir seçici kurul oluşturuldu. Seçici kurul, Türkiye sergisinde yer alacak projeyi gerçekleştirmek üzere Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından kurulan uluslararası tasarım ofisi Autoban’ı davet etti.

2003 yılında Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından kurulan Autoban, İstanbul merkezli, çok disiplinli bir tasarım ofisi olarak, yerel ve uluslararası çapta projelere imza atarken; üzerinde düşünülmüş, kullanıcısına yeni deneyimler öneren ve zanaatı ön plana çıkaran tasarımlar üretiyor. Alışılagelmiş malzemeleri alışılmışın dışında yorumlayarak, öncelikle malzemenin potansiyelini ortaya çıkarma eğiliminde olan stüdyo, zanaat teknikleri ve modern teknolojinin imkânlarıyla yeni deneyler yapıyor. 

Tanıdık form ve malzemeleri, mekândaki yaşamın parçası hâline gelmek üzere çağdaş bir bakış açısıyla yeniden yorumlayan stüdyonun tasarım yaklaşımındaki bu farklılık, İngiltere, İspanya, Hong Kong, Rusya, Çin ve Azerbaycan gibi ülkelerde gerçekleştirdikleri uluslararası projelerde kendini gösterirken; aynı zamanda LDF, ICFF, Salone Del Mobile, Design Biennale Interieur Kortrijk gibi belli başlı tasarım etkinliklerinde sergi ya da yerleştirmelere dönüşen ürün tasarımlarına da yön veriyor.

Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar, dünyadaki yaratıcı endüstrinin merkezleri olarak kabul edilen kentlerde, iF Product Design Awards ve APIDA (Asia Pasific Design Awards) gibi önemli tasarım etkinliklerinde jüri üyesi ve konuşmacı olarak yer aldı. Autoban, yenilikçi ve özgün tasarımları ile uluslararası alanda birçok ödül kazandı. Bu ödüller 2005 Wallpaper Best Young Designers ile başlayıp farklı kategorilerde devam etti. Bunlar arasında 2014 yılında Bakü’nün Hayder Aliyev Havalanı’nın iç mekân tasarımıyla aldıkları Red Dot ödülü ve 2012 Wallpaper Tasarım Ödülleri’nin (Wallpaper Design Awards)  “En İyi Domestik Tasarım” kategorisinde “En İyi Yatak” ödülü de bulunuyor.

Londra Tasarım Bienali 

İlk kez 7-27 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Londra Tasarım Bienali’nin teması Sir Thomas More’un klasik eseri Ütopya’nın basımının 500. yılı onuruna “Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) olarak belirlendi.

 

Somerset House’un tamamına yayılacak olan Londra Tasarım Bienali, dünyanın en heyecan verici ve yenilikçi tasarımcılarını bir araya getirerek bir münazara, tartışma ve işbirliği platformu oluşturmayı hedefliyor. Ütopik düşüncenin tarihini sorgulayacak ve tasarımın insanlığın en zorlu meselelerini çözmedeki rolünü keşfe çıkacak Londra Tasarım Bienali, dünyayı daha iyi bir yer kılmaya katkı sunabilecek bir fikir laboratuvarı olacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :